Մենք դիմելու ենք ՍԴ ընտրության արդյունքները վիճարկելու համար. Արմեն Գալստյան
«Մենք եղել ենք այն երկու կուսակցություններից մեկը, որը դիմում էր ներկայացրել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով՝ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու պահանջով»,– այս մասին  լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց  «Միասնության թևեր» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Արմեն Գալստայնը։
Նա նշեց՝ իրենց քաղաքական ուժը Երևանի ամբողջ տարածքում և հանրապետության մի շարք այլ համայնքներում ներկայացրել էր վերահաշվարկի դիմումներ։ Նրա խոսքով՝ ԿԸՀ-ն նիստի սկզբում հաստատել էր միայն մեկ հարցից բաղկացած օրակարգ՝ ընտրությունների արդյունքների ամփոփումը, ուստի հետագա որոշումները պետք է կայացվեին բացառապես այդ շրջանակներում։
«Եթե օրակարգում ինչ-որ բան դու չես հաստատում, ապա այդ նիստի ընթացքում այդ օրակարգից դուրս որևէ գործողություն չես կարող անել, ուրեմն պետք է օրակարագը ճիշտ հաստատվի»,– ասաց նա՝ պնդելով, որ հանձնաժողովը չի իրականացրել լիարժեք վարչական վարույթ։
Ըստ նրա՝ դիմումների քննարկման ընթացքում չեն կազմակերպվել հարց ու պատասխաններ, հանձնաժողովի անդամները հարցեր չեն ուղղել դիմումատուներին, իսկ վերջում ընդունվել է որոշում, որը, նրա գնահատմամբ, նախատեսված չէ ընտրական օրենսգրքով։
Նա նաև հայտարարեց, որ մանդատների բաշխման մասին հաջորդ որոշումը դուրս էր հաստատված օրակարգից և «ընթացակարգային առումով, զուտ վարչարարության առումով գոյություն չունեցող որոշում է»։
«Մենք դիմելու ենք Սահմանադրական դատարան, ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու ենք և՛ բովանդակային, և՛ ընթացակարգային բոլոր հարցերը բարձրացնելու ենք»,– ընդգծեց Գալստյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենց նպատակը ընտրությունների արդյունքներն ամբողջությամբ անվավեր ճանաչելն է, քանի որ, ըստ ներկայացված փաստերի, ընտրություններն անցկացվել են ոչ մրցակցային պայմաններում և քաղաքացիների կամքի վրա եղել է ապօրինի ազդեցություն։
«Հույս ունենք, որ Սահմանադրական դատարանը կդրսևորի կամք և կկայացնի այնպիսի որոշում, որը բխում է օրենքից և ներկայացված փաստերից»,– ընդգծեց նա։

Партия «Крылья единства» обжалует результаты выборов в Конституционном суде Армении – Армен Галстян
Кандидат в депутаты от партии «Крылья единства» Армен Галстян заявил на встрече с журналистами 16 июня, что их политическая сила была одной из двух партий, подавших в Центральную избирательную комиссию заявление с требованием признать результаты прошедших 7 июня выборов в Национальное Собрание Армении недействительными.
По его словам, партия также представила обращения о пересчете голосов по всей территории Еревана и в ряде других общин республики. Галстян отметил, что в начале заседания ЦИК утвердила повестку, состоящую лишь из одного вопроса – утверждения итогов выборов, и, соответственно, все дальнейшие решения должны были приниматься исключительно в рамках этой повестки.
«Если ты не утверждаешь повестку, то в ходе заседания нельзя выходить за её рамки, следовательно, повестка должна быть сформирована корректно», — заявил он, добавив, что комиссия, по его мнению, не провела полноценное административное производство.
Он также подчеркнул, что ЦИК Армении не осуществил полноценного административного производства.
По его словам, в ходе рассмотрения заявлений не проводились вопросы и ответы, члены комиссии не обращались к заявителям с уточнениями, а в итоге было принято решение, которое, по его оценке, не предусмотрено Избирательным кодексом.
Кроме того, как он заявил, последующее решение ЦИК о распределении мандатов находилось за рамками утвержденной повестки и «с точки зрения административной процедуры фактически не существует».
«Мы обратимся в Конституционный суд, будем оспаривать результаты выборов и поднимем все вопросы – как по содержанию, так и по процедуре», – подчеркнул Галстян.
По его словам, их цель – добиться признания результатов выборов недействительными в полном объеме, поскольку, согласно представленным фактам, они прошли в неконкурентных условиях и сопровождались незаконным воздействием на волю избирателей.
«Надеемся, что Конституционный суд проявит волю и примет решение, соответствующее закону и представленным фактам», – добавил он.