2028-ի հունվարի 1-ից առողջության ապահովագրության համակարգն ընդգրկելու է բոլորին․ Ավանեսյան
«Առողջության համընդհանուր ապահովագրությունն անշրջելի իրողություն է, և այն հաջորդիվ ընդլայնվելու է։ 2027 թվականին համակարգին միանալու են մինչև 200 հազար դրամ աշխատավարձ ստացողները, քաղիրավական պայմանագրերով աշխատողները, տաքսի ծառայության մեջ ընդգրկված վարորդները»,- ԱԺ նիստում 2025 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս՝ ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա նշեց, որ 2028 թվականին ամփոփվելու է համակարգին միացող բոլոր խմբերը և հունվարի 1-ից առողջության համընդհանուր ապահովագրությունն ընդգրկելու է բոլորին։
«Առողջության համընդհանուր ապահովագրությունն ընդգրկելու է բոլորին, բայց ոչ ամեն ինչ, այլ այն անհրաժեշտ ու առաջնային ծառայությունների փաթեթը, որոնք նպատակաուղղված են մեր ժողովրդի առաջնային հանրային առողջապահական հարցերը լուծելուն»,- ասաց Անահիտ Ավանեսյանը։

Armenia officially launched its universal health insurance system on January 1 and the program is now on track to cover all citizens by 2028, Health Minister Anahit Avanesyan told lawmakers during a parliament session on the government’s 2025 budget report.
Avanesyan said the system will expand in stages before reaching nationwide coverage. In 2027, workers earning up to 200,000 drams per month, employees under civil contracts and taxi drivers will be added to the program.
“Universal health insurance is an irreversible reality and it will continue to expand,” Avanesyan said. She emphasized that while the system will include all citizens, it will focus on a package of essential services aimed at addressing Armenia's most pressing public health needs.