Ուժեղ երկրաշարժը ցնցել է Ինդոնեզիան
Երեքշաբթի օրը Ինդոնեզիայի մի մասում 6,7 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել, որին հաջորդել են ուժեղ հետցնցումներ։ Այս մասին հայտնում է միջազգային մամուլը։
Դրանք  մեկ րոպեից ավելի տևողությամբ ուժեղ ցնցումներ են առաջացրել մոտ 400 հազար բնակչություն ունեցող Պալու քաղաքում և Կենտրոնական Սուլավեսի նահանգի մայրաքաղաքում:
Հաղորդվել է վնասների մասին, հիվանդանոցները տարհանել են հիվանդներին։
Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Բալու քաղաքից 46 կիլոմետր արևելք-հարավ-արևելք, իսկ ԱՄՆ երկրաբանական ծառայությունը հայտնել է, որ այն եղել է մոտ 10 կիլոմետր (6 մղոն) խորության վրա: Հետագա ամենաուժեղ ցնցումները եղել են 5,2, 5,0 և 4,9 մագնիտուդով:
Ինդոնեզիան անցնում է մի քանի սեյսմիկ ճեղքերով, և երկրաշարժերն ու հրաբխային ակտիվությունն այստեղ մեծ են։
2021 թվականի հունվարին Սուլավեսի կղզու Մամուջու քաղաքի մոտ տեղի ունեցած 6,2 մագնիտուդով երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է առնվազն 100 մարդ, հազարավոր մարդիկ օրեր շարունակ քնել են դրսում՝ վախենալով հետցնցումներից:

Землетрясение магнитудой 6,7 повредило дома и инфраструктуру на индонезийском острове Сулавеси
У берегов Индонезии произошло мощное землетрясение магнитудой 6,7. Эпицентр подземных толчков находился в 46 км к юго-востоку от города Палу на острове Сулавеси, где проживают около 282 тысяч человек. Из-за землетрясения поврежденными оказались жилые дома, общественные здания и транспортная инфраструктура, сообщают местные власти.
В городе Палу на некоторых зданиях обвалилась штукатурка и части стен, несколько больниц эвакуировали своих пациентов, а отели переселили своих гостей в безопасные места.
«Когда произошло землетрясение, некоторые гости принимали душ, другие участвовали в совещаниях, и все запаниковали. Но это естественная реакция во время землетрясения», — рассказала менеджер отеля Натали Эффенди.
Информации о пострадавших и сильных разрушениях не поступало. Также не объявляли и угрозу цунами. В настоящее время оперативные службы занимаются обследованием пострадавших строений и объектов коммунальной инфраструктуры, оценивая масштабы разрушений. Граждан призывают к осторожности: не приближаться к поврежденным зданиям и следить за обновлениями данных от властей и специалистов-сейсмологов, пишет МИР 24.