«Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը բացատրում է հայկական արտադրանքի արգելքի պատճառները
Հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարման սահմանափակումները քաղաքական դրդապատճառներ չունեն, այլ պայմանավորված են արտադրողների շրջանում որակի արդյունավետ վերահսկողության բացակայությամբ։«Ռոսիյսկայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում ասել է «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը։
«Ես չեմ տեսել որևէ նախագահի, որ պնդի, որ սահմանափակումները քաղաքականացված չեն։ Սակայն այս դեպքում մենք խոսում ենք բոլորովին այլ բանի մասին։ Մենք ձեռնարկությունների հետ աշխատելու երկար պատմություն ունենք, լաբորատոր փորձարկումների արդյունքների, մատակարարումների տվյալների և հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ։
Հայաստանի խնդիրը հիմնականում արտադրության կազմակերպման և վերահսկողության մեջ է։ Կան մեծ թվով մանր ֆերմերներ, որոնք աճեցնում և արտահանում են արտադրանք։ Սակայն արտադրության և բեռնափոխադրման միջև գործնականում ներքին վերահսկողության կամ համագործակցության համակարգ չկա։ Հազարավոր փնջեր կանաչեղեն են հավաքվում մեկ մեքենայով, որից հետո կարգավորող մարմինները պետք է ստուգեն արտադրանքի հսկայական ծավալներ։ Սա ֆիզիկապես անհնար է։
Մենք անընդհատ մեր գործընկերներին ասում ենք, որ վերահսկողությունը պետք է սկսվի ոչ թե սահմանից, այլ անմիջապես արտադրության փուլում։ Երբ արտադրողների ասոցիացիաների միջև կա համագործակցություն, արտադրության վերահսկողություն և հաշվետվողականություն, համակարգը արդյունավետ է աշխատում։ Հենց սա է այսօր բացակայում։ Հետևաբար, սահմանափակումների պատճառները կայանում են արտադրանքի որակի և անվտանգության մեջ, այլ ոչ թե քաղաքականության մեջ»,-նշեց նա։

Глава Россельхознадзора Данкверт - о причинах запрета армянской продукции
Ограничения на поставки армянской сельхозпродукции связаны не с политикой, а с отсутствием эффективного контроля качества у производителей. Об этом в интервью "Российской газете" рассказал руководитель Россельхознадзора Сергей Данкверт.
"Я не видел ни одного президента, который бы говорил, что ограничения не политизированы. Но в данном случае речь идет совсем о другом. У нас есть многолетняя история работы с предприятиями, результаты лабораторных исследований, данные по поставкам и выявленным нарушениям.
Проблема Армении заключается прежде всего в организации производства и контроля. Там большое количество мелких фермеров, которые выращивают продукцию и поставляют ее на экспорт. Но между производством и отгрузкой фактически отсутствует система внутреннего контроля и кооперации. Тысячи пучков зелени собираются в одну машину, после чего контролирующие органы должны проверить огромные объемы продукции. Физически это невозможно.
Мы постоянно говорим коллегам, что контроль должен начинаться не на границе, а непосредственно на этапе производства. Когда существует кооперация, производственный контроль, ответственность объединений производителей, тогда система работает эффективно. Именно этого сегодня не хватает. Поэтому причины ограничений лежат в плоскости качества и безопасности продукции, а не политики", - отметил он.