Այդ գործընթացում որևէ կրիմինալ չկա. Արամ Օրբելյանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված վարույթի մասին
«Արհեստական, հնարած գործ է։ Փաստաթղթերին ծանոթացել եմ, որևէ քրեական գործի հետ ողջամտորեն որևէ աղերս չունի, բոլոր շարադրված փաստերը չեն ներկայացնում որևէ հանցագործություն»,-ԿԸՀ դիմաց հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահի փաստաբան Արամ Օրբելյանը՝ խոսելով Ռոբերտ Քոչրայանի դեմ հարուցված վարույթի մասին։
Հիշեցնենք, որ այդ վարույթի հիման վրա գլխավոր դատախազությունը դիմել է ԿԸՀ՝ միջնորդելով քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկել Ռոբերտ Քոչարյանին։ Քիչ անց ԿԸՀ-ն հրավիրած նիստում կքննի այդ միջնորդությունը։
Քննիչի, դատախազի հավաքած փաստաթղթերը վերաբերում են 2004 թվականին կատարված մի գործարքի, որը հաստատել է ՀՀ կառավարության նիստում որոշմամբ, այդ գործարքի հետ ոչ Ռոբերտ Քոչարյանը, ոչ էլ ընտանիքի անդամները որևէ առնչություն չունեն։
«Հետագայում արդեն, երբ պարոն Քոչարյանը պաշտոն չէր զբաղեցնում, Սեդրակ Քոչարյանն այդ ընկերությունում բավականին մեծ գումարով բաժնեմաս է առել։ Խոսքը վերաբերում է «Մաստեր կլասս»-ի տարածքին՝ «Օրանժ»-ի դիմաց»,-ասաց Արամ Օրբելյանը՝ նշելով, որ այդ գործընթացում որևէ կրիմինալ չկա, առ ու վաճառքի մասին խոսք չկա, կա վարձակալություն ու ներդրումային ծրագիր։

Это искусственное, сфабрикованное дело: Арам Орбелян – о производстве против Роберта Кочаряна
«Это искусственное, сфабрикованное дело. Я ознакомился с материалами, и они не имеют никакого разумного отношения к какому-либо уголовному делу. Все изложенные в них факты не содержат признаков какого-либо преступления», – заявил у здания Центральной избирательной комиссии (ЦИК) РА адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Орбелян, комментируя возбужденное в отношении экс-президента производство.
Напомним, что на основании данного производства Генеральная прокуратура обратилась в ЦИК с ходатайством о даче согласия на возбуждение уголовного преследования и лишение свободы Роберта Кочаряна. Это ходатайство сейчас рассматривается на заседании комиссии.
По словам Орбеляна, собранные следствием и прокуратурой материалы касаются сделки, совершенной в 2004 году и утвержденной решением правительства Армении.
«К этой сделке ни Роберт Кочарян, ни члены его семьи не имеют никакого отношения. Уже в дальнейшем, когда г-н Кочарян не занимал государственных должностей, Седрак Кочарян приобрел долю в этой компании за весьма крупную сумму. Речь идет о территории компании "Мастер Класс", расположенной напротив Orange», – отметил адвокат.