DigiTec-ը՝ Հայաստանի խոշորագույն տեխնոլոգիական իրադարձությունը, այս տարի կկայանա նոյեմբերի 20-22-ին։
Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում DigiTec-ը մեկ ցուցասրահ զբաղեցնող ցուցահանդեսից վերաճել է տարածաշրջանի ամենաազդեցիկ տեխնոլոգիական հարթակներից մեկի։ Այն դարձել է տեխնոլոգիական առաջնորդների, հիմնադիրների, ներդրողների, քաղաքականություն մշակողների, գիտնականների և նորարարների հանդիպման վայր՝ նպաստելով մեր երկրի տեխնոլոգիական հեռանկարների ձևավորմանը։
2025 թվականի հոբելյանական՝ 20-րդ թողարկումը միավորել է ավելի քան 30,000 այցելու, շուրջ 200 ցուցադրող ընկերություն, 100 միջազգային խոսնակ և մասնակիցներ ավելի քան 30 երկրներից։ DigiTec 2026-ը նպատակ ունի զարգացնել և գերազանցել նախորդ տարվա ձեռքբերումները։
Առաջատար Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունից հայտնում են, որ DigiTec 2026-ը տեղի է ունենալու Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի համար կարևոր շրջադարձի փուլում։ Հայաստանը արագորեն ձևավորվում է որպես արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների տարածաշրջանային կենտրոն։
Այս զարգացումները, համակցվելով Հայաստանի ռազմավարական դիրքի հետ՝ Եվրոպայի, Ծոցի երկրների և Կենտրոնական Ասիայի միջև, երկիրը դարձնում են բնական կամուրջ աշխարհի ամենաարագ զարգացող տեխնոլոգիական շուկաների միջև։
Այս տարվա DigiTec-ի բովանդակությունը մեծապես խարսխված է պատմական այս շրջադարձի վրա։ Թեմատիկ ուղղությունները և միջազգային առաջատար խոսնակների ցանկը կհայտարարվեն հաջորդիվ։ Կազմակերպիչները խոստանում են տեխնոլոգիական աշխարհի ամենահեղինակավոր խոսնակների աննախադեպ մասնակցություն։
Բացի կոնֆերանսից և ցուցահանդեսից, DigiTec 2026-ը կներկայացնի բիզնես կապերի ձևավորման ընդլայնված հնարավորություններ։
Առաջին «ԴիջիԹեքն» անցկացվել էր 2005 թվականին։ Այն մտահղացրել և իրագործել էր տեխնոլոգիական համայնքի անվերապահ առաջնորդ, Առաջատար Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միության (ԱՏՁՄ/UATE) երկարամյա տնօրեն, լուսահոգի Կարեն Վարդանյանը։

Объявлены даты проведения DigiTec 2026: крупнейшее технологическое событие Армении пройдет 20-22 ноября
DigiTec, крупнейшее технологическое событие Армении, в этом году пройдет 20-22 ноября.
За последние два десятилетия DigiTec из выставки, занимавшей один экспозиционный зал, вырос в одну из самых влиятельных технологических платформ региона. Сегодня это место встречи лидеров технологической отрасли, основателей стартапов, инвесторов, представителей государственных структур, исследователей и новаторов, которые вместе формируют технологическое будущее Армении.
Юбилейный, 20-й по счету DigiTec в 2025 году собрал более 30 000 посетителей, свыше 200 компаний-экспонентов, более 100 международных спикеров и участников из более чем 30 стран мира. Опираясь на этот успех, DigiTec 2026 ставит перед собой цель превзойти достижения прошлого года и еще больше укрепить свои позиции в качестве одной из ведущих технологических платформ региона.
Мероприятие проходит в ключевой момент для технологической экосистемы Армении. Страна стремительно становится региональным центром развития инфраструктуры искусственного интеллекта. В сочетании со стратегическим расположением Армении на пересечении Европы, стран Персидского залива и Центральной Азии эти процессы превращают страну в естественный мост, соединяющий самые быстрорастущие технологические рынки мира.
Концепция и содержание DigiTec 2026 будут тесно связаны с этой исторической трансформацией. Тематические направления и состав ведущих международных спикеров будут объявлены дополнительно.
Организаторы обещают беспрецедентное участие самых влиятельных представителей мировой технологической индустрии. Помимо конференции и выставки, DigiTec 2026 предложит расширенные возможности для делового нетворкинга, развития партнерств и международного сотрудничества.
Первый DigiTec состоялся в 2005 году. Идея мероприятия принадлежала ныне покойному Карену Варданяну, многолетнему исполнительному директору Союза предприятий передовых технологий Армении (UATE) и выдающемуся лидеру технологического сообщества страны.