Ինչ խոսք, թևավոր և խոսուն այս ձևակերպումն արտահայտությունն է Իրանի կոշտ պաշտոնական դիրքորոշման. Վարդան Ոսկանյան
08:16 18/06/2026
«Իրանական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում այդ երկրի ԱԳՆ խոսնակ Բաղային, անդրադառնալով ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների հետագա փուլերին, նշել է՝
«Իրանի հրթիռները նախատեսված են բացառապես արձակվելու, այլ ոչ թե բանակցությունների առարկա դառնալու համար։ Իրանի պաշտպանական կարողությունների վերաբերյալ որևէ գործընթացի շրջանակում և որևէ կողմի հետ բանակցություններ չեն վարվելու»։
Ինչ խոսք, թևավոր և խոսուն այս ձևակերպումն արտահայտությունն է Իրանի կոշտ պաշտոնական դիրքորոշման, ըստ որի՝ երկրի հրթիռային և պաշտպանական ծրագրերը բանակցությունների առարկա չեն և համարվում են ազգային անվտանգության ապահովման կարևորագույն բացադրիչ։

Вардан Восканян о позиции Тегерана: Ракетная программа вне переговоров
Иран не будет вести переговоры о своей ракетной программе ни с США, ни с кем-либо еще, заявил официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи.
«Наши ракеты нужны лишь для того, чтобы их запускать, а не для переговоров. Мы не будем говорить ни с кем о нашей обороноспособности ни в одном (переговорном) процессе», – сказал Багаи, чьи слова приводит гостелерадиокомпания Ирана.
Коснувшись данного заявления, заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ), представитель партии «Айреник» («Отечество») Вардан Восканян написал:
«Подобная образная и крылатая формулировка отражает жесткую официальную позицию Тегерана, согласно которой ракетная и оборонная программы страны не подлежат обсуждению и рассматриваются как ключевой элемент обеспечения национальной безопасности».