Փաշինյանի նոր ռազմավարությունը. Բաքվին հանգստացնել, ընդդիմությանը ջախջախել. Սուրենյանց
Երեկ Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը հերթական անգամ բացահայտեց հետընտրական Հայաստանի իրական քաղաքական օրակարգը։ Նման համոզմունք է հայտնում քաղաքագետ, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը։
«Ընտրություններից հետո, երբ հասարակությունը սպասում է երկրի զարգացման, անվտանգության ամրապնդման և տնտեսական խնդիրների լուծման վերաբերյալ հստակ ծրագրերի, Փաշինյանի խոսքում գերակշռում են բոլորովին այլ թեմաներ՝ ընդդիմության դեմ պայքարը, քաղաքական պիտակավորումները և ռեպրեսիաների սպառնալիքները։
Փաշինյանի ելույթներում այլևս դժվար է գտնել որևէ ռազմավարական գաղափար Հայաստանի ապագայի մասին։ Փոխարենը, նա շարունակում է հասարակությունը բաժանել «ճիշտերի» և «սխալների», «խաղաղության կողմնակիցների» և «պատերազմի ջատագովների»։ Նրա գնահատմամբ՝ կես միլիոնից ավելի քաղաքացիներ, որոնք ընտրել են ընդդիմությանը, փաստորեն քվեարկել են պատերազմի, Ղարաբաղյան շարժման շարունակության և խաղաղության տապալման օգտին։
Սա ոչ միայն քաղաքական մանիպուլյացիա է, այլև պետական մտածողության ճգնաժամի արտահայտություն։
Ժողովրդավարական պետության ղեկավարը պարտավոր է ներկայացնել ողջ հասարակությունը, այլ ոչ թե հարյուր հազարավոր քաղաքացիների վերածել քաղաքական թիրախների։
Առանձնահատուկ ուշադրության արժանի է Փաշինյանի անդրադարձը Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի Դիլիջան կատարած այցին։ Փաշինյանը փաստացի ակնարկել է, որ այդ շփումները խաղաղության գործընթացի և պատերազմի ռիսկերի կառավարման կարևոր բաղադրիչ են։
Սակայն իրականությունը նա կրկին փորձում է գլխիվայր ներկայացնել։ Հենց իր նախընտրական քարոզարշավն էր, որ ընդդիմությանը պիտակավորում էր որպես «պատերազմի եռագլուխ կուսակցություն»՝ ստեղծելով այն տպավորությունը, թե խաղաղության գլխավոր վտանգը ոչ թե արտաքին միջավայրում է, այլ Հայաստանի ներսում։ Այդ քաղաքականությունը Բաքվին տվեց լրացուցիչ հնարավորություն՝ Հայաստանի ներքին բաժանումներն ու իշխանության քաղաքական խոցելիությունը օգտագործելու սեփական օրակարգի սպասարկման համար։
Այսօր Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ նոր պահանջներ առաջադրելիս կարող է հղում անել ոչ միայն ուժային առավելությանը, այլև այն փաստին, որ Հայաստանի իշխանությունն ինքն է սեփական քաղաքացիների հարյուր հազարավոր ձայները ներկայացնում որպես խաղաղության սպառնալիք։ Սա Փաշինյանի քաղաքական հանցավոր սխալի հետևանք է։
Ստեղծված իրավիճակում Փաշինյանի վարքագիծը գնալով ավելի ակնհայտ է դարձնում նրա նոր ռազմավարությունը՝ արտաքին դերակատարներին և հատկապես Բաքվին ցույց տալ, որ ինքը լիովին վերահսկում է ներքաղաքական իրավիճակը։ Այդ նպատակի համար նա գնալով ավելի ագրեսիվ հռետորաբանություն է կիրառում ընդդիմության նկատմամբ՝ փաստացի ազդարարելով նոր քաղաքական ճնշումների փուլ։
Սամվել Կարապետյանի, Գագիկ Ծառուկյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և այլ ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ հնարավոր քրեական գործընթացները, կալանավորումները կամ այլ ճնշումները կարող են ներկայացվել տարբեր մտացածին պատրվակներով, սակայն դրանց քաղաքական ենթատեքստը դժվար կլինի թաքցնել։
Սակայն նույնիսկ ամենալայնածավալ ռեպրեսիաները չեն կարող լուծել այն հիմնարար խնդիրները, որոնց առաջ կանգնած է Հայաստանը։ Դրանք չեն կարող վերականգնել հանրային վստահությունը, ապահովել տնտեսական զարգացում, ուժեղացնել երկրի անվտանգությունը կամ փոխարինել արդյունավետ պետական կառավարմանը։
Փաշինյանի գլխավոր մարտահրավերը սեփական քաղաքականության արդյունքում ձևավորված փակուղին է։
Փաշինյանի իշխանության անկումն, ըստ էության, ժամանակի հարց է։ Սակայն պատասխանատու քաղաքական ուժերի գլխավոր առաքելությունն այսօր թույլ չտալն է, որ Փաշինյանի իշխանության հնարավոր փլուզման ավերակների տակ հայտնվեն պետությունն ու հասարակությունը։ Փաշինյանը կորցնելու է իշխանությունը, սակայն Հայաստանը չպետք է կորցնի իր կայունությունը, անվտանգությունն ու զարգացման հեռանկարը»։

Сурен Суренянц: Новая стратегия Пашиняна – успокоить Баку, разгромить оппозицию в Армении
Выступление Никола Пашиняна в Национальном Собрании 17 июня в очередной раз выявило реальную политическую повестку поствыборной Армении. Подобное мнение выразил политолог Сурен Суренянц.
«После выборов, когда общество ожидает четких программ по развитию страны, укреплению безопасности и решению экономических проблем, в словах Пашиняна преобладают совершенно другие темы – борьба против оппозиции, навешивание политических ярлыков и угрозы репрессий.
В выступлениях Пашиняна уже трудно найти какую-либо стратегическую идею о будущем Армении. Вместо этого он продолжает делить общество на ʺправильныхʺ и ʺнеправильныхʺ, ʺсторонников мираʺ и ʺсторонников войныʺ. По его оценке, более полумиллиона граждан, выбравших оппозицию, фактически проголосовали за войну, продолжение Карабахского движения и срыв мира.
Это не только политическая манипуляция, но и проявление кризиса государственного мышления.
Руководитель демократического государства обязан представлять все общество, а не превращать сотни тысяч граждан в политические мишени.
Особого внимания заслуживает обращение Пашиняна к визиту помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева в Дилижан. Пашинян фактически намекнул, что эти контакты являются важным компонентом процесса мира и управления рисками войны.
Однако он вновь пытается представить реальность в искаженном виде. Именно его предвыборная агиткампания представляла оппозицию как ʺтрехглавую партию войныʺ, создавая впечатление, будто главная угроза миру находится не во внешней среде, а внутри Армении. Эта политика дала Баку дополнительную возможность использовать внутренние разделительные линии в Армении и политическую уязвимость власти для обслуживания собственной повестки.
Сегодня, выдвигая новые требования к Армении, Азербайджан может ссылаться не только на силовое превосходство, но и на тот факт, что власть Армении сама представляет сотни тысяч голосов своих граждан как угрозу миру. Это следствие преступной политической ошибки Пашиняна.
В сложившейся ситуации поведение Пашиняна делает все более явной его новую стратегию – показать внешним акторам и особенно Баку, что он полностью контролирует внутреннюю политическую ситуацию. Для этого он использует все более агрессивную риторику в отношении оппозиции, фактически, сигнализируя о новом этапе политического давления.
Возможные уголовные процессы, аресты или другие формы давления в отношении Самвела Карапетяна, Гагика Царукяна, Роберта Кочаряна и других оппозиционных деятелей могут подаваться под различными надуманными предлогами, однако их политический подтекст будет трудно скрыть.
Однако даже самые масштабные репрессии не способны решить фундаментальные проблемы, стоящие перед Арменией. Они не могут восстановить общественное доверие, обеспечить экономическое развитие, укрепить безопасность страны или заменить эффективное государственное управление.
Главный вызов для Пашиняна – тупик, сформированный его собственной политикой.
Крах власти Пашиняна, по сути, является вопросом времени. Однако главная миссия ответственных политических сил сегодня - не допустить, чтобы под обломками возможного краха власти оказались государство и общество. Пашинян потеряет власть, но Армения не должна потерять свою стабильность, безопасность и перспективу развития», – отметил Суренянц.