Անիմաստ է դիմել Սահմանադրական դատարան. ԱԺՄ հայտարարությունը
«Հայաստանում ընտրությունները միշտ են կեղծվել, իսկ կեղծիքի չափը կախված է եղել նրանից, թե իշխանությունը որքան հեռու է եղել իր ցանկալի արդյունքից։
Ընդդիմադիր առաջատար 3 ուժերից գոնե երկուսը մասնակցել են համապետական ընտրություններին թե՛ որպես իշխանություն, թե՛ որպես ընդդիմություն, հետևաբար լավ ծանոթ էին այդ պրոցեսներին։ Թվում էր, թե այդ ուժերը, առանձին-առանձին գնալով ընտրությունների, զուգահեռաբար կկազմակերպեին նաև միասնական գաղափարախոսությամբ ընդհանուր ճակատ՝ ներգրավելով բազմաբևեռ քաղաքական ուժեր, կստեղծեին միասնական մարմիններ՝ վերահսկելու ընտրությունները, քննարկելու բոլոր հնարավոր տարբերակները և պատրաստ լինելու դրանց (ԱԺՄ-ն իր առաջարկն ընդդիմադիր ուժերին ներկայացրել է դեռևս 2025թ․ նոյեմբերին
Այդ ամենը տեղի չունեցավ։ Ընդդիմությունն այս ընտրություններին վերաբերվեց որպես սովորական ընտրություններ։ Մինչդեռ պետք էր հստակ գիտակցել, որ սա սովորական ընտրական գործընթաց չէր, այս ընտրությունները ռազմավարական նշանակություն ունեին Հայաստանի համար։
Իշխանության կողմից ընդդիմության նկատմամբ տեղի ունեցած լայնածավալ բռնաճնշումները, ձերբակալությունները, անօրինական այլ գործողությունները վկայում էին այն մասին, որ գործող իշխանությունները հեռու էին ընտրությունների միջոցով վերարտադրվելու հնարավորությունից (իշխանությունն ուներ առավելագույնը 35-37% ձայն)։ Դրա վառ վկայությունն էր նաև ընտրությունների գիշերը Նիկոլ Փաշինյանի հապշտապ հայտարարությունն իրենց «հաղթանակի» մասին, երբ դեռևս քվեաթերթիկների չնչին մասի արդյունքներն էին հայտնի։ Դա պարզապես հայտարարություն չէր, դա մոբիլիզացիայի կոչ էր իր թիմակիցներին, ինչպես նաև հրաման էր համապատասխան մարմիններին՝ գնալ մինչև վերջ և ապահովել իշխանության հաղթանակը։ Դա նաև այդ ամենի պատասխանատվությունն իր վրա վերցնելու հայտարարություն էր։
Ընդդիմության առաջնորդները պարտավոր էին հենց այդ ժամանակ համարժեք քայլ կատարել, սկսել պայքար, փոխարենը հայտնվել էին շփոթմունքի մեջ։ Նման իրավիճակում ժամանակը շատ մեծ դեր է կատարում, և այդ քայլը կարող էր էապես ազդել հետագա իրադարձությունների վրա։ Ցավոք, այդ ժամանակը բաց թողնվեց։
Այժմ գտնում ենք, որ անիմաստ է դիմել Սահմանադրական դատարան, քանի որ ՍԴ որոշումն այս իրավիճակում ի սկզբանե հայտնի է։ Արդյունքում ի հայտ կգա այս ընտրությունները լեգիտիմացնող դատական մի որոշում, որը խնդիրներ կառաջացնի հետագայում։
Այս ընտրությունները ցույց տվեցին, որ Հայաստանի բնակչության մեծ մասը համաձայն չէ Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականության հետ։ Դեմ քաղաքացիների մեջ կան հարյուրհազարավոր մարդիկ, որոնք պատրաստ են պայքարել իրենց գաղափարների ու նպատակների համար։ Դա հույս ու ոգևորություն է ներշնչում, որ փոփոխությունները Հայաստանում անխուսափելի են։
ԱԺՄ կուսակցությունը, ինչպես իր գործունեության ողջ ընթացքում, շարունակելու է պայքարել իր գաղափարների և այն խնդիրների համար, որոնք դրված են Հայաստանի ու հայ ժողովրդի առջև, մինչև Հայաստանում կձևավորվի իշխանություն, որն իր վրա կվերցնի այդ գաղափարների ու խնդիրների իրականացումը։
Ազգային ընդհանուր նպատակների ու խնդիրների կողքին այս պահին առաջնահերթ խնդիրներն են․
1․ Ադրբեջանի բանտերում պահվող հայ գերիների ազատագրումը։
2․ Արցախահայության վերադարձն իր բնօրրան ու անվտանգության ապահովումը։
3․ Դրսից թելադրվող ամոթալի հանրաքվեի ու սահմանադրական փոփոխությունների կանխումը։
4․ Անկլավների ու Հայաստանում ադրբեջանցիների բնակեցման հարցերի փակումը։
5․ Հայաստանում քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալված անձանց ազատ արձակումն ու պետության ներսում իրավունքի և ազատության հաստատումը։

Обращаться в Конституционный суд бессмысленно. Заявление Вазгена Манукяна
Выборы в Армении фальсифицировались всегда, а масштаб фальсификаций зависел от того, насколько далеко власти находились от желаемого для себя результата. Об этом говорится в заявлении председателя Национально-демократического союза Вазгена Манукяна.
«По меньшей мере, две из трех ведущих оппозиционных сил участвовали в общегосударственных выборах как в качестве власти, так и в качестве оппозиции, следовательно, были хорошо знакомы с данными процессами. Казалось, что эти силы, идя на выборы по отдельности, параллельно организуют также общий фронт с единой идеологией, вовлекая многополярные политические силы, создадут единые органы для контроля за выборами, обсуждения всех возможных вариантов и готовности к ним.
Этого не произошло. Оппозиция отнеслась к этим выборам как к обычным выборам. Между тем, следовало четко осознавать, что это был не обычный избирательный процесс, данные выборы имели для Армении стратегическое значение.
Широкомасштабные репрессии, задержания и другие незаконные действия, предпринятые властями в отношении оппозиции, свидетельствовали о том, что действующая власть была далека от возможности воспроизвестись через выборы (у властей было 35-37% голосов максимум). Ярким свидетельством этого стало и поспешное заявление Никола Пашиняна в ночь выборов об их "победе", когда были известны результаты лишь по ничтожной части бюллетеней. Это было не просто заявление, это был призыв к мобилизации его сторонников, а также приказ соответствующим органам идти до конца и обеспечить победу властей. Это было и заявлением о принятии на себя ответственности за все это.
Лидеры оппозиции были обязаны именно в тот момент предпринять соразмерный шаг, начать борьбу, однако вместо этого оказались в растерянности. В такой ситуации время играет очень большую роль, и этот шаг мог существенно повлиять на дальнейшие события. К сожалению, это время было упущено.
Сейчас мы считаем, что обращаться в Конституционный суд бессмысленно, поскольку его решение изначально известно. В итоге появится судебное решение, легитимирующее эти выборы, что в дальнейшем создаст проблемы.
Эти выборы показали, что большая часть населения Армении не согласна с проводимой Николом Пашиняном политикой. Среди граждан, проголосовавших ʺпротивʺ, есть сотни тысяч людей, готовых бороться за свои идеи и цели. Это вселяет надежду и воодушевление, что перемены в Армении неизбежны.
Партия НДС, как и на протяжении всей своей деятельности, продолжит борьбу за свои идеи и за те задачи, которые стоят перед Арменией и армянским народом, до тех пор, пока в стране не сформируется власть, которая возьмет на себя реализацию этих идей и задач.
В числе приоритетных национальных целей и задач на данный момент:
1.Освобождение армянских пленных, удерживаемых в тюрьмах Азербайджана.
2. Возвращение армян Арцаха в свою колыбель и обеспечение их безопасности.
3. Предотвращение навязываемых извне позорного референдума и конституционных изменений.
4. Закрытие вопросов ʺанклавовʺ и заселения азербайджанцев в Армении.
5. Освобождение лиц, задержанных по политическим мотивам в Армении, и восстановление прав и свобод внутри государства.
6. Приложение всех усилий для того, чтобы Армения не стала ареной противостояния между Западом и Россией», - говорится в заявлении.