Ադրբեջանը վարել է հանgավnր պшտերшզմ, ու նման վճիռները հաստատում են դա. Արա Ղազարյանը՝ ՄԻԵԴ որոշման մասին
09:00 19/06/2026
Նախօրեին Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը հրապարակել է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցի զինծառայողների  կողմից գլխատված հայ զինվոր Հ.Թ.-ի և այլք ընդդեմ Ադրբեջանի գործով որոշումը։
Դիմումատուների ներկայացուցիչներից միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը  հայտնում է, որ սա երկրորդ վճիռն է ընդդեմ Ադրբեջանի, որը վերաբերում է Ադրբեջանի զինծառայողների կողմից պատերազմական հանցագործություններ կատարելուն։
«Նման գործերը սովորաբար դժվարությամբ են հաղթահարում Եվրոպական դատարանի ընդունելիության փուլը, քանի որ ՄԻԵԴ-ը հաճախ զինված հակամարտության (պատերազմի) ակտիվ փուլում տեղի ունեցած խախտումները տեսնում է բացառապես հումանիտար իրավունքի դաշտում։ Սակայն ՄԻԵԴ-ը արդեն երկրորդ անգամ հրաժարվեց դա անել։ Գուցե պատճառը ապացույցներն էին, որոնք իրավաբաններին հաջողվել էր մանրամասնորեն հավաքել, ամրագրել ու բավարար համակցությամբ ներկայացնել դատարանին, իսկ գուցե պատճառը հանցավոր արարքների առանձնակի դաժանությունն էր։
Հանցավոր արարքները տեղի էին ունեցել Արցախի Թալիշ գյուղի հյուսիս-արևելյան վերջնամասում, որտեղ ադրբեջանցիների դիվերսիոն խումբը, շրջանցելով Թալիշի դիրքերը, առավոտյան դարանակալել էր դեպի դիրքեր զինամթերք տանող բեռնատարը։ Ամենայն հավանականությամբ դա նույն դիվերսիոն խումբն էր, որը մի քանի ժամ առաջ կատարել էր մեկ այլ ահասարսուռ հանցագործություն, սպանելով երեք տարեց անձանց, որոնց խոշտանգված մարմինների լուսանկարները ՀԵՏՔ-ի հետաքննող լրագրողները որոշեցին տարածել աշխարհով մեկ, ու այդ լուսանկարները փոխեցին պատերազմի դեմքը՝ աշխարհի տարբեր անկյուններում մարդիկ հասկացած, որ Ադրբեջանը վարում էր հանցավոր պատերազմ, որը բնավ ինքնապաշտպանություն չէր՝ ինչպես ներկայացվում էր այդ օրերին, ինչպես նաև 2020 ու 2023 թվականներին։
Ադրբեջանը վարել է հանցավոր պատերազմ, ու նման վճիռները հաստատում են դա։ Միջազգային տրիբունալի ցանկացած դատական ակտ պատմական փաստ է, ու նման փաստերն այլևս հնարավոր չէ հերքել՝ խոսույթներով, կեղծ պատմույթներով, կեղծ օրակարգերով։ Ադրբեջանը նման միջազգային դատական ակտերին կարող է հակադրել միայն մեկ բան՝ իր դատարանների դատական ակտերը։ Սակայն դրանք նախ պետք է բավարարեն արդար դատական քննության չափանիշները։ Առայժմ դա չի հաջողվել անել։
Առջևում 22 նոր վճիռներ են՝ նույնանման դաժան փաստերով։ Ի՞նչ կհակադրի դրանց Ադրբեջանը»,- գրել է Արա Ղազարյանը։

«Азербайджан вел преступную войну, и такие решения это подтверждают»: Ара Казарян – о постановлении ЕСПЧ
12:10 19/06/2026
Специалист по международному праву и адвокат Ара Казарян, представляющий интересы заявителей по делу, связанному с армянским военнослужащим, обезглавленным азербайджанскими военными во время Апрельской войны 2016 года, прокомментировал опубликованное накануне решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ).
По его словам, это уже второе решение против Азербайджана, касающееся совершения военных преступлений азербайджанскими военнослужащими.
«Подобные дела обычно с трудом проходят стадию приема в Европейском суде, поскольку ЕСПЧ нередко рассматривает нарушения, совершенные в активной фазе вооруженного конфликта (войны), исключительно в плоскости международного гуманитарного права. Однако уже во второй раз Суд отказался идти по этому пути. Возможно, причиной стали доказательства, которые юристам удалось тщательно собрать, зафиксировать и представить суду в достаточном объеме и совокупности. А, возможно, причина – особая жестокость преступных деяний.
Преступные деяния были совершены на северо-восточной окраине села Талыш (Талиш) в Арцахе, где азербайджанская диверсионная группа, обойдя позиции Талыша, утром устроила засаду на грузовик, доставлявший боеприпасы на позиции.
Наиболее вероятно, что это была та же диверсионная группа, которая несколькими часами ранее совершила еще одно чудовищное преступление, убив трех пожилых людей. Фотографии их подвергшихся издевательствам тел журналисты-расследователи распространили по всему миру, и именно эти снимки изменили облик войны: люди в разных уголках мира поняли, что Азербайджан ведет преступную войну, которая не имела ничего общего с самообороной, как это представлялось Баку тогда, а также в 2020 и 2023 годах.
Азербайджан вел преступную войну, и подобные решения подтверждают это. Любой судебный акт международного трибунала является историческим фактом, и такие факты уже невозможно опровергнуть с помощью нарративов, ложных историй или искусственно созданной повестки.
Азербайджан может противопоставить таким международным судебным актам лишь решения собственных судов. Однако для этого они должны соответствовать стандартам справедливого судебного разбирательства. Пока добиться этого ему не удалось.
Впереди еще 22 решения по делам, содержащим аналогичные факты жестокости. Что Азербайджан противопоставит им?» – написал Ара Казарян.