ԲՀԿ-ն պահանջում է ամբողջությամբ արդյունքների անվավեր ճանաչում ու վերաքվեարկության նշանակում. Փաստաբան
«Սա Հայաստանում առաջին դեպքն է, երբ ՍԴ-ում խախտումների ազդեցությունը ելքի վրա մաթեմատիկորեն ապացուցված է»,-ՍԴ դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Արամ Օրբելյանը՝ խոսելով ԲՀԿ կողմից ՍԴ ներկայացվող դիմումի մասին։
Նա նշեց, որ մինչ այս եղել են քննարկումներ, արդյոք խախտումներն ազդե՞լ են արդյունքների վրա, թե՞ ոչ։
«Հիմա ունենք դեպք, երբ վերահաշվարկի արդյունքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հավաքում է 4 տոկոսից ավելի ձայն, հետո մեկ էլ հանկարծակի երկու ընտրատեղամասում քվեարկության արդյունքները չեղյալ են համարվում ու պակասում է 153 ձայն։ Սա առաջին դեպքն է, նման բան չի եղել»,-ասաց Ա. Օրբելյանը՝ հիշեցնելով, որ խորհրդարանական ընտրություններում խորհրդարան անցնելու համար քաղաքական ուժը պետք է ստանա ընտրողների 4 տոկոսի ձայները։
Ո՞րն է ՍԴ-ից ակնկալիքը։ Արամ Օրբելյանն ընդգծեց՝ պետք բոլորի համար հստակ լինի, որ ԲՀԿ-ն ստացել է 4 տոկոսից ավելի ձայն, ազդեցությունն ինքնին ապացուցված է։
«Պահանջել ենք անվավեր ճանաչել արդյունքները։ Անվավեր ճանաչելու դեպքում ՍԴ-ն երեք հնարավոր որոշում կարող է կայացնել։ Մենք պահանջել ենք ամբողջությամբ անվավեր ճանաչում ու վերաքվեարկություն, քանի որ խախտումները եղել են շատ, բազմաթիվ, վարչական ռեսուրսի օգտագործումը եղել է մասյական, միջազգային միջամտությունը եղել է ՔՊ-ի օգտին»,-խախտումները թվարկեց փաստաբանը։
Նա ընդգծեց նաև ընդդիմադիրների նկատմամբ ճնշումները, կալանքները, հետապնդումները։
«Մենք պահանջել ենք վերաքվեարկություն օրենքով սահմանված ընթացակարգերով, բայց որպես այլընտրանք, ինչպես նշեցի, ԲՀԿ-ն ունի այդ 4 տոկոսը, առնվազն մանդատների բաշխման այլ կարգ, որով ԲՀԿ-ն կանցնի խորհրդարան»,-ասաց Ա. Օրբելյանը։

Арам Орбелян: «Процветающая Армения» требует отменить итоги парламентских выборов 7 июня и назначить повторное голосование
17:36 19/06/2026
Партия «Процветающая Армения» (ППА) направила в Конституционный суд (КС) иск, в котором требует отменить итоги парламентских выборов 7 июня и назначить повторное голосование. Об этом сообщил адвокат Арам Орбелян 19 июня.
«Это первый случай в Армении, когда влияние нарушений на итог выборов математически доказано», – сказал он.
По его словам, ранее всегда велись споры о том, повлияли ли нарушения на результаты голосования или нет.
«Сейчас мы имеем ситуацию, когда после пересчета голосов партия ʺПроцветающая Арменияʺ набирает более 4% голосов, а затем внезапно результаты голосования на двух избирательных участках аннулируются, и партия теряет 153 голоса. Это первый подобный случай, такого раньше не было», – сказал Орбелян, напомнив, что для прохождения в парламент партия должна преодолеть 4-процентный барьер.
Отвечая на вопрос о том, какие ожидания они связывают с КС, Орбелян подчеркнул, что должно быть четко установлено: «Процветающая Армения» получила более 4% голосов, влияние нарушений на результаты выборов уже доказано.
«Мы потребовали признать результаты выборов недействительными. В случае такого решения Конституционный суд может принять один из трех вариантов постановления. Мы требуем полного признания результатов недействительными и назначения повторного голосования, поскольку нарушений было множество: массовое использование административного ресурса, международное вмешательство в пользу партии ʺГражданский договорʺ», – перечислил адвокат.
Он также указал на давление на представителей оппозиции, аресты и преследования.
«Мы потребовали проведения повторного голосования в соответствии с предусмотренными законом процедурами. Однако в качестве альтернативы, как я уже отметил, у ʺПроцветающей Арменииʺ есть эти 4% голосов, и как минимум должен быть установлен иной порядок распределения мандатов, который позволит партии получить представленность в парламенте», – заявил Орбелян.