ՍԴ-ն պարտավոր է որոշում ընդունել 15 օրվա ընթացքում. ԱԺ ընտրությունների արդյունքները վիճարկող «Ուժեղ Հայաստան»-ի դիմումը մուտքագրվել է
Այսօր «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ներկայացուցիչը դիմում է ներկայացրել Սահմանադրական դատարան, որով վիճարկվում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքներով ԿԸՀ-ի կողմից ընդունված որոշումը: Սահմանադրական դատարանը դիմումը մուտքագրվելուց հետո երկօրյա ժամկետում աշխատակարգային նիստում որոշում է դիմումի ընդունելիության հարցը:
ՍԴ-ից հայտնում են, որ դիմումը վարույթ ընդունվելու դեպքում նշանակվում է զեկուցող դատավոր, որը գործը նախապատրաստում է դատաքննության:
«Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ վեճերով դատաքննությունն իրականացվում է բանավոր ընթացակարգով: Սահմանադրական դատարանը պարտավոր է գործը քննել և որոշում ընդունել դիմումի մուտքագրման օրվանից ոչ ուշ, քան 15 օր հետո»,- հայտնում են ՍԴ-ից։

КС Армении сообщил, когда изучит приемлемость обращения блока «Сильная Армения» Карапетяна об отмене итогов выборов
Представитель блока партий «Сильная Армения» Арам Вардеванян 19 июня подал в Конституционный суд (КС) заявление о признании результатов прошедших 7 июня выборов в Национальное Собрание (НС) недействительными.
КС Армении в течение двух дней после регистрации заявления на рабочем заседании принимает решение о его приемлемости.
«В случае принятия заявления к производству назначается судья-докладчик, который осуществляет подготовку дела к судебному разбирательству.
Судебное разбирательство по спорам, касающимся результатов выборов в Национальное Собрание, проводится в порядке устного судопроизводства. Конституционный суд обязан рассмотреть дело и принять решение не позднее чем через 15 дней со дня регистрации заявления», – говорится в заявлении пресс-службы КС РА.