Ամերիաբանկն ամբողջությամբ տեղաբաշխել է 100 մլն ԱՄՆ դոլարի անժամկետ պարտատոմսեր
Ամերիաբանկն առաջին անգամ թողարկել և հաջողությամբ տեղաբաշխել է ընդհանուր 100 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով անժամկետ պարտատոմսեր: Պարտատոմսերը թողարկվել են երկու փուլով` փետրվարին և ապրիլին: Երկու թողարկման դեպքում էլ ամբողջ ծավալը սպառվել է նախատեսվածից շուտ, ինչը վկայում է արժեթղթի նկատմամբ բարձր պահանջարկի մասին:
Անժամկետ պարտատոմսերի թողարկման շնորհիվ Ամերիաբանկը ձևավորում է լրացուցիչ կապիտալի բուֆերներ՝ հետագա աճի հնարավորություններն իրացնելու և ռազմավարական նպատակներն իրականացնելու համար: Հատկանշական է, որ առաջին սերիայի անժամկետ պարտատոմսերը տեղաբաշխվել են 8.5% եկամտաբերությամբ, իսկ երկրորդինը` արդեն 8%` պայմանավորված պարտատոմսերի նկատմամբ բարձր պահանջարկով։
«Ամերիաբանկի անժամկետ պարտատոմսերի նկատմամբ մեծ պահանջարկը հստակ վկայում է մեր վարկային պատմության և դիվերսիֆիկացված հաշվեկշռի կառավարման հանդեպ շուկայի վստահության մասին։ Այս գործարքի արդյունքում կապիտալի համարժեքության ցուցանիշների ամրապնդումը Բանկին ընձեռում է լրացուցիչ ճկունություն՝ մեր զարգացման հավակնոտ ծրագրերն իրականացնելու ու Հայաստանի տնտեսության խոշորագույն վարկատուի դիրքն ամրապնդելու համար»,- նշել է Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը:
Նշենք, որ պարտատոմսերն այժմ հնարավոր է ձեռք բերել կամ վաճառել երկրորդային շուկայում։
Ամերիաբանկի անժամկետ պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2026թ. հունվարի 21-ի 1/28Ա որոշմամբ:
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո՝ Բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։երիաբանկը, որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Ameriabank has fully placed its first-ever perpetual bonds in total amount of USD 100 million. The bonds were issued in two tranches, in February and April. In both issuances, the entire volume was subscribed before the planned deadline, demonstrating strong demand for the securities.
Through the issuance of perpetual bonds, Ameriabank is creating additional capital buffers to capitalize on future growth opportunities and achieve its strategic objectives. Notably, the first tranche of perpetual bonds was placed with a coupon rate of 8.5%, while the second tranche was placed at 8%, reflecting the exceptionally high demand for the bonds.
“The strong demand for our perpetual bonds is a clear testament to the market’s trust in our credit story and diversified balance sheet management. By enhancing our capital adequacy ratios, this transaction provides additional headroom to pursue our growth ambitions and reinforce our role as the largest lender to the Armenian economy”, – stated Hovhannes Toroyan, CFO of Ameriabank.
The bonds can now be traded on the secondary market.
Ameriabank’s perpetual bond program prospectus was registered by Resolution 1/28Ա of the Governor of the Central Bank of Armenia, dated January 21, 2026.
Ameriabank is a leading financial and technology company in Armenia, a major contributor to the Armenian economy. In pursuit of digital transformation strategy, the Bank has implemented and continuously improves unique products, services and innovative platforms designed to meet the diverse financial and non-financial needs people have today.