Ամենաակնառու խախտումը վարչական ռեսուրսի կիրառումն է ու ռեպրեսիվ միջոցների օգտագործումը. Դրմեյան
«Միասնության թևեր» կուսակցության ներկայացուցիչներից հունիսի 7-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու և վերաքվեարկություն նշանակելու պահանջով դիմում ներկայացրեցին Սահմանադրական դատարան։
Կուսակցության ներկայացուցիչ, իրավաբան Լիպարիտ Դրմեյանը դիմումը ներկայացնելուց հետո լրագրողներին ասաց, որ իրենք հենց հունիսի 8-ին հայտարարել էին՝ ընտրությունների արդյունքները չեն ընդունում, հետամուտ են լինելու իրավական ճանապարհով ամբողջ գործիքակազմը օգտագործելուն։
«Մենք այս դիմումով պահանջում ենք անվավեր ճանաչել Ազգային ժողովի ընտրությունները։ Մեր համոզմամբ, այն խախտումները, որոնք առկա են եղել քվեարկության օրը, ողջ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, կոմուլյատիվ ազդել են ընտրողների ազատ կամքի արտահայտման վրա, չի պահպանվել ընտրությունների հավասարության սկզբունքը»,- նշեց նա։
Լիպարիտ Դրմեյանն ասաց, որ իրենք շատ ապացույցներ են ներկայացրել. «Մի քանի խմբի կարող եմ բաժանել խախտումները։ Ամենաակնառու խախտումը վարչական ռեսուրսի կիրառումն է և ռեպրեսիվ միջոցների օգտագործումը հենց քարոզարշավի ժամանակ։ Ճնշումներ էին առաջին հերթին հենց ընտրողների, ընտրազանգվածի նկատմամբ, այսինքն  քաղաքացիների նկատմամբ այնպիսի միջոցների գործադրում, որ նրանք զերծ մնան կոնկրետ դեպքում «Միասնության թևերի» հավաքներին, միջոցառումներին ներկայանալուց»։

Партия «Крылья единства» потребовала аннулировать результаты выборов в Армении
В Конституционный суд (КС) Армении заявление подала партия «Крылья единства», кандидатом от которой на пост премьер-министра на прошедших 7 июня в Армении парламентских выборах был экс-омбудсмен РА Арман Татоян.
Партия «Крылья единства» требует признать результаты выборов, состоявшихся 7 июня, недействительными и назначить повторное голосование.
После подачи заявления представитель партии, юрист Липарит Дрмеян заявил журналистам, что уже 8 июня они сообщили о непризнании результатов выборов и намерены использовать весь комплекс правовых механизмов.
«В этом заявлении мы требуем признать парламентские выборы недействительными. По нашему убеждению, нарушения, имевшие место в день голосования и в ходе всей предвыборной кампании, кумулятивно повлияли на свободное волеизъявление избирателей, не был соблюден принцип равенства выборов», – отметил он.
Липарит Дрмеян сообщил, что представлено значительное количество доказательств:
«Нарушения можно разделить на несколько групп. Наиболее очевидным является использование административного ресурса и репрессивных мер именно в период предвыборной кампании. В первую очередь, оказывалось давление на самих избирателей, на электорат – применялись меры, которые препятствовали гражданам посещать мероприятия и митинги партии ʺКрылья единстваʺ».