Պետք է հասկանալ, թե ինչի հետևանք են անոմալ կարկուտները. Փաշինյան
«Այսօր աշխարհն ապրում է կլիմայի գլոբալ փոփոխություններ, մենք նույնպես այդ փոփոխություններն ու անոմալիաները տեսնում ենք` սկսած նրանից, որ Հայաստանում ամսվա տեղումները կարող են տեղի ունենալ ժամերի ընթացքում»,- Էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչության գործարկման արարողությանն ունեցած ելույթում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ պետք է հասկանալ, թե ինչի հետևանք են անոմալ կարկուտները՝ արդյոք կլիմայի գլոբալ փոփոխության հետևանք են, թե այլ գործոնների ազդեցության տակ է  դա տեղի ունենում։
«Արդեն բավականին երկար ժամանակ մի խումբ գիտնականներ ասում են, որ բնության նկատմամբ մեր ոչ այդքան  հոգատար վերաբերմունքն է բերում նման հետևանքների։
Այս կարծիքի հետ ոչ բոլորն են համաձայն, բայց ակնհայտ է, որ բնությունը պետք է լինի մեր առանձնահատուկ հոգածության առարկան»,- ասաց Փաշինյանը։

Пашинян: Нужно разобраться, с чем связан аномальный град
«Сегодня мир переживает глобальные климатические изменения, и мы также наблюдаем эти изменения и аномалии – начиная с того, что в Армении месячные осадки могут выпадать за считанные часы», – заявил Никол Пашинян в ходе выступления на церемонии открытия Котайкского и Гегаркуникского областных управлений Экопатрульной службы.
Он отметил, что необходимо понять, являются ли аномальные ливни с градом следствием глобальных климатических изменений или же они происходят под влиянием других факторов.
«Уже достаточно длительное время группа ученых утверждает, что именно не слишком бережное отношение к природе приводит к подобным последствиям.
С этим мнением согласны не все, но очевидно, что природа должна быть объектом нашей особой заботы», – сказал Пашинян.