Էբոլայի բռնկման հետևանքով Կոնգոյում վարակվել է 75 բժիշկ, 17-ը ՝ մահացել
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) բարձրաստիճան պաշտոնյան ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում Էբոլայի ներկայիս բռնկման սկսվելուց ի վեր վարակվել է 75 բժիշկ, որոնցից 17-ը մահացել են։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Մասնագետների գնահատմամբ՝ Էբոլան շրջանառվում էր ամիսներ առաջ, նախքան Կոնգոյի պաշտոնյաների կողմից մայիսի 15-ին բռնկման մասին առաջին պաշտոնական հայտարարությունը։ Սա նշանակում է, որ բազմաթիվ բժիշկներ հիվանդությամբ վարակվել են դեռևս այն ժամանակ, երբ դրա առկայության մասին տեղեկություն չկար։
Նույնիսկ այժմ առողջապահության ոլորտի պատասխանատուները նշում են, որ բուժաշխատողների պաշտպանության համար անհրաժեշտ հիմնական միջոցների՝ ձեռնոցների, դիմակների և այլ պարագաների պաշարները շարունակում են անբավարար մնալ։
«Դա իսկապես բարձր գին է, որը վճարում է առողջապահական համակարգը, քանի որ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում մենք բավարար քանակությամբ առողջապահական աշխատողներ չունենք»,-տեսակապով կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է ԱՀԿ արտակարգ իրավիճակների տնօրեն Մարի Ռոզելին Բելիզերը։
ԱՀԿ տվյալների համաձայն՝ Կոնգոն աշխարհում առողջապահական աշխատողների ամենացածր խտություն ունեցող երկրներից մեկն է. այստեղ յուրաքանչյուր 10 հազար բնակչին բաժին է ընկնում ընդամենը մոտ 11 բուժաշխատող։
Բելիզերը հայտնել է նաև, որ Չինաստանն ու Ուգանդան բժշկական խմբեր են ուղարկել երկիր՝ բռնկման դեմ պայքարին աջակցելու նպատակով։ Նրա խոսքով՝ ԱՀԿ-ն հոգեբանական աջակցություն է տրամադրում նաև այն բժիշկներին, որոնք վախենում են հիվանդներին բուժելուց՝ տեսնելով, թե ինչպես են իրենց գործընկերներից շատերը վարակվում և մահանում։
«Երբ նրանք պատմում են, թե ինչպես են ապրում, ինչպես են վարակվել, դա կարող է կոտրել մարդու սիրտը»,-նշել է Բելիզերը։
Էբոլայի բռնկումը շարունակում է լուրջ մարտահրավեր մնալ Կոնգոյի առողջապահական համակարգի համար, որը պայքարում է թե՛ մասնագետների պակասի, թե՛ անհրաժեշտ պաշտպանական միջոցների սղության պայմաններում։

Мир В ДР Конго с начала вспышки Эболы заразились 75 медиков, 17 из них умерли
В Демократической Республике (ДР) Конго 75 медиков заразились лихорадкой Эбола с начала вспышки заболевания. Об этом 19 июня сообщает агентство Reuters со ссылкой на заявление представителя Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
«75 медиков в Демократической Республике Конго заразились вирусом Эбола, и 17 из них скончались с начала нынешней вспышки заболевания в стране», — говорится в материале.
Как пишет агентство, многие медики заболели еще до того, как власти сообщили о вспышке Эболы. Даже сейчас ощущается нехватка основных средств защиты, таких как перчатки и маски.
По словам директора ВОЗ по чрезвычайным ситуациям Мари Розелин Белизер, в ДР Конго не хватает медицинских работников. В настоящее время в стране наблюдается очень низкая плотность медработников: всего 11 на 10 тыс. человек.
Reuters 17 июня сообщило, что Евросоюз выделит €493 млн финансовой помощи на борьбу со вспышкой лихорадки в Центральной Африке. Уточнялось, что эта сумма включает в себя оказание медицинской помощи на передовой линии реагирования на вспышку заболевания, гуманитарную помощь в регионе Великих Африканских озер и в Уганде.
ВОЗ 9 июня подтвердила 550 случаев заражения лихорадкой Эбола в Демократической Республике Конго, при этом жертвами болезни стал 101 человек. Основным очагом инфекции остается провинция Итури, на которую приходится 94% от общего числа заболевших, что составляет 487 человек, пишут Известия.