Էբոլայի բռնկման հետևանքով Կոնգոյում վարակվել է 75 բժիշկ, 17-ը ՝ մահացել
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) բարձրաստիճան պաշտոնյան ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում Էբոլայի ներկայիս բռնկման սկսվելուց ի վեր վարակվել է 75 բժիշկ, որոնցից 17-ը մահացել են։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Մասնագետների գնահատմամբ՝ Էբոլան շրջանառվում էր ամիսներ առաջ, նախքան Կոնգոյի պաշտոնյաների կողմից մայիսի 15-ին բռնկման մասին առաջին պաշտոնական հայտարարությունը։ Սա նշանակում է, որ բազմաթիվ բժիշկներ հիվանդությամբ վարակվել են դեռևս այն ժամանակ, երբ դրա առկայության մասին տեղեկություն չկար։
Նույնիսկ այժմ առողջապահության ոլորտի պատասխանատուները նշում են, որ բուժաշխատողների պաշտպանության համար անհրաժեշտ հիմնական միջոցների՝ ձեռնոցների, դիմակների և այլ պարագաների պաշարները շարունակում են անբավարար մնալ։
«Դա իսկապես բարձր գին է, որը վճարում է առողջապահական համակարգը, քանի որ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում մենք բավարար քանակությամբ առողջապահական աշխատողներ չունենք»,-տեսակապով կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է ԱՀԿ արտակարգ իրավիճակների տնօրեն Մարի Ռոզելին Բելիզերը։
ԱՀԿ տվյալների համաձայն՝ Կոնգոն աշխարհում առողջապահական աշխատողների ամենացածր խտություն ունեցող երկրներից մեկն է. այստեղ յուրաքանչյուր 10 հազար բնակչին բաժին է ընկնում ընդամենը մոտ 11 բուժաշխատող։
Բելիզերը հայտնել է նաև, որ Չինաստանն ու Ուգանդան բժշկական խմբեր են ուղարկել երկիր՝ բռնկման դեմ պայքարին աջակցելու նպատակով։ Նրա խոսքով՝ ԱՀԿ-ն հոգեբանական աջակցություն է տրամադրում նաև այն բժիշկներին, որոնք վախենում են հիվանդներին բուժելուց՝ տեսնելով, թե ինչպես են իրենց գործընկերներից շատերը վարակվում և մահանում։
«Երբ նրանք պատմում են, թե ինչպես են ապրում, ինչպես են վարակվել, դա կարող է կոտրել մարդու սիրտը»,-նշել է Բելիզերը։
Էբոլայի բռնկումը շարունակում է լուրջ մարտահրավեր մնալ Կոնգոյի առողջապահական համակարգի համար, որը պայքարում է թե՛ մասնագետների պակասի, թե՛ անհրաժեշտ պաշտպանական միջոցների սղության պայմաններում։

A senior World Health Organization official said on Friday that 75 medics in the Democratic Republic of Congo had been infected with Ebola and 17 of them had died since the current outbreak started there, Reuters reported.
Ebola was thought to be circulating months before the outbreak was first declared by Congolese officials on May 15, meaning many medics were exposed to the disease before they even knew it was present. Even now, health officials say supplies of the basic gear to protect themselves like gloves and masks are running short.
"It is a really high price that the system, the healthcare system, is paying, because we don't have enough of healthcare workers in DRC," a WHO emergency director, Marie Roseline Belizaire, told a press conference by video link from eastern Democratic Republic of Congo.
Congo has one of the lowest densities of healthcare workers relative to the population, with only about 11 per 10,000 people, WHO data shows. Belizaire said China and Uganda were sending medical teams to the country.
The WHO is giving psychological support to some medics who were too scared to treat patients, having watched many of their colleagues fall ill, she added.
"When they are explaining to you how they live it, how they were infected ... (it) can break your heart."