Սկանդալ ՀԷՑ-ում. քաղաքական հայացքների համար ընկերության ՔՊ-ական ղեկավարությունը 3 աշխատակիցներին ստիպում է աշխատանքից ազատման դիմում գրել
13:31 20/06/2026
Հայաստանի էլեկտրական ցանցերում ակտիվորեն շարունակվում է ՔՊ-ականացումը: Ընտրություններից հետո ընկերությունում տեխնիկական խնդիրների լուծման փոխարեն ընկերության ղեկավարությունը լծվել է ընդդիմադիր ուժերի աջակիցների հայտնաբերման և վերջիններիս աշխատանքից ազատման գործին:
Ըստ NEWS.am-ի աղբյուրների, օրեր առաջ ՀԷՑ-ի Վարդենիսի էլցանցի երեք փորձառու աշխատակիցներ Վահագնին Ստեփանյանին, Գեղամ Խլոյանին և Նարեկ Շհոյանին ստիպել են աշխատանքից ազատման դիմում գրել քաղաքական հայացքների համար:
Պատմությունը սկսվել է մայիսի 15-ին, երբ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի Վարդենիս այցի ժամանակ ընկերության երեք աշխատակիցներ ոչ աշխատանքային ժամի մասնակցել են «Ուժեղ Հայաստանի» կողմից կազմակերպված հավաքին:
Դրանից անմիջապես հետո վերջիններս անմիջապես կանչվել են Երևան ՀԷՑ-ի Անվտանգության և վերահսկողության տնօրեն Արման Սմբատյանի մոտ զրույցի, որտեղ էլ պահանջ է դրվել փոխել քաղաքական հայացքները և հրաժարվել «Ուժեղ Հայաստանին» աջակցելուց:
Սակայն վերջիններս հրաժարվել են պնդելով, որ «Ուժեղ Հայաստանի» միջոցառումներին վերջիններս մասնակցում են ոչ աշխատանքային ժամերին և դա իրենց սահմանադրական իրավունքն է և որևիցե կերպ չի խոչընդոտում վերջիններիս աշխատանքային գործունեությանը:
Ընտրություններից անմիջապես հետո Վահագնին Ստեփանյանը, Գեղամ Խլոյանը և Նարեկ Շհոյանը կանչվել են «Գեղամա» մասնաճյուղի Քպ–ական տնօրեն Արա Հակոբյանի մոտ, որն էլ պահանջել է վերջիններիս աշխատանքից ազատման անհապաղ դիմում գրել:
Ասում են` սա պատմության դեռ սկիզբն է, և ՀԷՑ-ում առաջիկայում քաղաքական հայացքների համար աշխատանքից ազատման մեծ ալիք է սպասվում:

Скандал в ЭСА: Руководство компании от партии Пашиняна заставляет 3 сотрудников уволиться из-за политических взглядов
В «Электрических сетях Армении» активно продолжается процесс «гражданскодоговоризации». После выборов вместо решения технических проблем в компании руководство занялось выявлением сторонников оппозиционных сил и увольнением последних с работы.
По данным источников NEWS.am, несколько дней назад троих опытных сотрудников Варденисских электросетей ЭСА — Ваагна Степаняна, Гегама Хлояна и Нарека Шхояна — заставили написать заявление об увольнении из-за их политических взглядов.
История началась 15 мая, когда во время визита блока «Сильная Армения» в Варденис трое сотрудников компании в нерабочее время приняли участие в собрании, организованном «Сильной Арменией».
Сразу после этого их немедленно вызвали в Ереван на беседу к директору по безопасности и контролю ЭСА Арману Смбатяну, где было выдвинуто требование изменить политические взгляды и отказаться от поддержки «Сильной Армении».
Однако они отказались, настаивая на том, что участвуют в мероприятиях «Сильной Армении» в нерабочее время, что это их конституционное право и никоим образом не мешает их трудовой деятельности.
Сразу после выборов Ваагн Степанян, Гегам Хлоян и Нарек Шхоян были вызваны к директору филиала «Гегама» от «Гражданского договора» Ара Акопяну, который потребовал от них немедленно написать заявления об увольнении.
Говорят, что это только начало истории, и в ближайшее время в ЭСА ожидается большая волна увольнений из-за политических взглядов.