«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը հայց է ներկայացրել Քննչական կոմիտեի դեմ։ Panorama.am-ը Դատալեքսից տեղեկացավ, որ հայցադիմումը ստացվել է մայիսի 20-ին, հաջորդ օրն այն մակագրվել է դատավոր Տիգրան Գրիգորյանին։ Հայցադիմումն ավելի ուշ ընդունվել է վարույթ։
Նարեկ Կարապետյանը դատարանից խնդրում է Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեին պարտավորեցնել զրպարտությունը տարածած նույն եղանակով հրապարակայնորեն հերքել արտահայտած և զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալը` ««Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածուն թաքցրել է պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը»` պարտավորեցնելով դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում www.investigative.am կայքում, Պատասխանողի ֆեյբուքյան և Թելեգրամյան օգտահաշիվներում
«Հերքում՝ Նարեկ Կարապետյանի հասցեին կատարված զրպարտություն հանդիսացող տեղեկության վերաբերյալ» վերնագրով հանրամատչելի և բոլորին տեսանելի հրապարակում կատարել, պահպանելով այն առնվազն 1 ամիս, դրանում նշելով հետևյալը. «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն 20.05.2026 թվականին հրապարակում է կատարել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջին համար Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ, որով ներկայացվել է սուտ տեղեկություն, որի միջոցով վերջինիս է վերագրվել այնպիսի փաստ, որը չի համապատասխանել իրականությանը և կապ չի ունեցել վերջինիս հետ։ Հրապարակային տեղեկացնում ենք, որ այդ տեղեկությունն ամբողջությամբ եղել է զրպարտչական, սուտ և անհիմն, որի համար Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն ներողություն է խնդրում»:
Հայցվորը նշել է, որ հերքումը իր տեղակայման, ձևավորման, տառատեսակի չափի ու տեսակի առումով չպետք է զիջի այն տեղեկատվությանը, որին վերաբերում է: Հերքումը չպետք է պարունակի Պատասխանողի կամ որևիցե երրորդ անձի ցանկացած այլ հավելում կամ մեկնաբանություն, այլ պետք է պարունակի բացառապես հերքման տեքստը։
Կարապետյանը պահանջում է, որ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեից հօգուտ իրեն բռնագանձել 1 (մեկ) ՀՀ դրամ՝ որպես զրպարտության համար փոխհատուցում, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեից հօգուտ Նարեկ Կարենի Կարապետյանի բռնագանձել դատական ծախսի գումարը՝ կազմված պետական տուրքի և փաստաբանի խելամիտ վարձատրության գումարներից։

Иск Нарека Карапетяна против СК: требует опровержения и символической компенсации
Первый номер избирательного списка блока «Сильная Армения» Нарек Карапетян подал иск против Следственного комитета (СК). Как узнает Panorama.am на портале судебной информации Datalex.am, исковое заявление было получено 20 мая, а на следующий день оно было завизировано на имя судьи Тиграна Григоряна. Позднее иск был принят к производству.
Нарек Карапетян просит суд обязать Следственный комитет Республики Армения публично опровергнуть тем же способом, что и была распространена клевета, считающиеся клеветническими данные – «Кандидат в депутаты от блока „Сильная Армения“ скрыл информацию о наличии иностранного гражданства, которое препятствует приобретению статуса должностного лица». Кроме того, Карапетян просит суд обязать СК в течение пяти рабочих дней после вступления судебного решения в законную силу разместить опровержение на сайте www.investigative.am, а также в аккаунтах ответчика в Facebook и Telegram.
Публикация должна быть размещена под заголовком: «Опровержение в связи с клеветнической информацией в адрес Нарека Карапетяна», быть доступной и открытой для всех пользователей и сохраняться не менее одного месяца. В тексте должно быть указано следующее:
«Следственный комитет Республики Армения 20.05.2026 опубликовал материал о первом номере списка блока „Сильная Армения“ Нареке Карапетяне, в котором были представлены ложные сведения, приписывающие ему факты, не соответствующие действительности и не имеющие к нему отношения. Настоящим публично сообщаем, что указанная информация полностью была клеветнической, ложной и необоснованной, за что Следственный комитет Республики Армения приносит извинения».
Истец отметил, что форма, оформление, размер и тип шрифта опровержения не должны уступать опубликованной первоначально информации. Опровержение не должно содержать каких-либо дополнительных комментариев или пояснений со стороны ответчика или третьих лиц и должно включать исключительно текст опровержения.
Карапетян также требует взыскать со Следственного комитета Республики Армения 1 (один) драм в качестве компенсации за клевету, а также судебные издержки, включая государственную пошлину и разумное вознаграждение адвоката.