«Հայաստան» դաշինքը դիմում կներկայացնի ՍԴ՝ պահանջելով ընտրությունների արդյունքի վիճարկման գործով քննությունից հեռացնել Սեդա Սաֆարյանին
«Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը դիմում կներկայացնի Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով ընտրությունների արդյունքների վիճարկման գործով քննությունից հեռացնել ՍԴ դատավոր Սեդա Սաֆարյանին։
«Սեդա Սաֆարյանը 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Բաբաջանյան-Շիրինյան» դաշինքի ցուցակով պատգամավորի թեկնածու է եղել, այսինքն՝ նա Արման Բաբաջանյանի քաղաքական թիմակիցն է եղել, իսկ Արման Բաբաջանյանը 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ նույնպես ՍԴ դիմում է ներկայացրել»,- Panorama.am-ին ասաց փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը։
Սահմանադրական դատարանը ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու և վերաքվեարկություն նշանակելու համար ՍԴ դիմումներ են ներկայացրել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը, «Միասնության թևեր» կուսակցությունը, «Դեմոկրատիա Օրենք Կարգապահություն» կուսակցությունը, «Հանուն Հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք» կուսակցությունը, «Նոր ուժ» ռեֆորմիստական կուսակցությունը։ Սահմանադրական դատարանը բոլոր դիմումները միավորել է և քննելու է դատարանի նույն նիստում, որը տեղի կունենա հունիսի 26-ին՝ ժամը 11:00-ին: Զեկուցողը ՍԴ դատավոր Էդգար Շաթիրյանն է։

The opposition Hayastan (Armenia) alliance will petition the Constitutional Court to remove judge Seda Safaryan from deliberations on challenges to the June 7 parliamentary election results, citing potential conflicts of interest.
Safaryan was a candidate in the 2021 elections on the Babajanyan–Shirinyan bloc list, alongside politician Arman Babajanyan, who has also filed a petition contesting the recent vote.
Speaking to Panorama.am on Monday, attorney Hovhannes Khudoyan argued that her prior political affiliation undermines judicial impartiality.
The Constitutional Court has already excused judges Artak Zeynalyan and Vladimir Vardanyan from the proceedings, ruling that their participation was impossible due to perceived bias toward parties involved in the dispute.
Multiple opposition groups, including the Strong Armenia alliance, Prosperous Armenia Party, Hayastan bloc, Wings of Unity party, Democracy, Law and Discipline Party, Defenders of the Republic’s Democracy party and New Force Reformists Party, have submitted petitions seeking to annul the election results and call for a revote. The court consolidated the cases and scheduled a hearing for June 26 at 11 a.m., with judge Edgar Shatiryan serving as rapporteur.