Ինչո՞ւ է առաջարկվում փոփոխել կառավարության անդամների երդման տեքստը
«Կառավարության կառուցվածքի և  գործունեության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը քննարկման է դրված Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝ e-draft.am-ում։
Արդարադատության նախարարության ներկայացրած նախագծի կարգավորման նպատակն է «կատարելագործել Կառավարության անդամների երդման տեքստի իրավական բովանդակությունը՝ դրանում առավել հստակ արտացոլելով պետականության ամրապնդման, հանրային և պետական շահերի պաշտպանության, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության զարգացմանն ու հարատևությանն ուղղված արժեքները։
Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է, որ Կառավարության անդամների կողմից տրվող երդումն ավելի ամբողջական կերպով կարտացոլի նրանց կողմից պաշտոնի ստանձնման հետ կապված պատասխանատվության շրջանակը և պետական իշխանության հիմքում ընկած հիմնարար արժեքները»։
Ըստ նախագծի՝ լիազորություններն ստանձնած կառավարության անդամները տալիս են հետևյալ երդումը. «Հանուն Հայաստանի Հանրապետության հարատևության, ինքնիշխանության և զարգացման՝ երդվում եմ բարեխղճորեն կատարել Կառավարության անդամի պարտականություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և օրենքները, ծառայել հանրային շահին, պաշտպանել պետական շահը, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության պետականության և սահմանադրական կարգի ամրապնդմանը և գործել ի շահ ներկա ու ապագա սերունդների։»։
Լիազորություններն ստանձնած կառավարության անդամները մինչ այս տվել են հետևյալ երդումը. «Հանուն համազգային նպատակների իրականացման և հայրենիքի հզորացման՝ երդվում եմ բարեխղճորեն կատարել ժողովրդի առջև ունեցած պարտավորություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և օրենքները, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և շահերի պահպանմանը, հավատարիմ մնալ Կառավարության անդամի բարձր կոչմանը:»:
Նախագծում նշվում է. «Ներկայումս «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված տեքստը ամբողջապես չի արտացոլում պետության հարատևության, սերունդների առջև պատասխանատվության, պետականության ամրապնդման և զարգացման առանցքային տարրերը, որոնք անհրաժեշտ նախապայմաններ են ժողովրդավարական և իրավական պետության համար։
Առաջարկվող երդման տեքստում օգտագործված հասկացություններն ընտրվել են՝ արտացոլելու համար Հայաստանի Հանրապետության պետականության հիմքերը, ժողովրդավարական կառավարման սկզբունքները և Կառավարության անդամի սահմանադրական առաքելությունը»։
Նշենք, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՔՊ-ականներ Արուսյակ Ջուլհակյանը և Հասմիկ Հակոբյանը նախագիծ են հեղինակել՝ առաջարկելով փոխել պատգամավորական երդման տեքստը, ըստ «Հրապարակի», «այն հարմարեցնելով Փաշինյանի հորինած «իրական Հայաստանի» գաղափարին։ Տեքստից դուրս են թողնվելու համազգային նպատակներին շեշտադրումները, այն նեղացնելու են հայաստանյան տարածքով»։

Armenian government moves to amend oath of office for cabinet members
The Armenian government seeks to amend the oath of office taken by cabinet members, arguing that the current wording no longer adequately reflects the principles of statehood, constitutional governance and responsibility to future generations.
A draft amendment to the Law on the Structure and Activities of the Government has been submitted for public consultation on the government’s legislative portal, e-draft.am. The proposal, introduced by the Ministry of Justice, aims to strengthen the legal and symbolic substance of the oath by placing greater emphasis on national sovereignty, public service, constitutional order and the long-term development of the Armenian state.
According to the ministry, the proposed revision is intended to ensure that the oath more fully captures the obligations assumed by government officials upon taking office and more clearly articulates the core values underlying public authority.
Under the proposed text, government members would swear:
"For the perpetuity, sovereignty and development of the Republic of Armenia, I swear to faithfully fulfill my duties as a member of the Government, uphold the Constitution and laws of the Republic of Armenia, serve the public interest, protect the interests of the state, contribute to the strengthening of Armenia’s statehood and constitutional order, and act in the interests of present and future generations."
The current oath states:
"For the realization of national goals and the strengthening of the homeland, I swear to conscientiously fulfill my obligations to the people, uphold the Constitution and laws of the Republic of Armenia, contribute to safeguarding the sovereignty and interests of the Republic of Armenia, and remain faithful to the high calling of a member of the Government."
In its explanatory memorandum, the Ministry of Justice argues that the current wording fails to sufficiently emphasize several concepts it considers fundamental to a modern democratic state, including the continuity of statehood, responsibility to future generations, institutional resilience and national development.
“The current text does not fully reflect the key elements of state continuity, accountability to future generations, the strengthening of statehood and development, all of which constitute essential prerequisites for a democratic state governed by the rule of law,” the ministry said.
Officials say the revised language was crafted to better reflect the constitutional role of government members, the foundations of Armenian statehood and the principles of democratic governance.
The initiative comes after National Assembly Speaker Alen Simonyan, Civil Contract MPs Arusyak Julhakyan and Hasmik Hakobyan introduced a bill to revise the parliamentary oath.
According to Hraparak, the proposed changes are designed to align more closely with Prime Minister Nikol Pashinyan’s “Real Armenia” concept, removing references to broader national aspirations.