Քենիան մեղադրում է աշակերտներին դպրոցը հրդեհելու համար
Քենիացի դատախազները հայտարարել են, որ պատրաստվում են մի քանի աշակերտների մեղադրանք առաջադրել իրենց դասընկերների սպանության համար՝ անցյալ ամիս Ուտումիշիի աղջիկների դպրոցի հրդեհման կասկածանքով տեղի ունեցած հարձակման հետևանքով։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
Աշակերտները ձերբակալվել էին, երբ տեղի ոստիկանությունը հայտարարել էր, որ նրանք, հնարավոր է՝ մեղավոր են հրդեհի բռնկման համար՝ մուտքի մոտ ներքնակներ այրելով։
«Ապացույցների ուշադիր գնահատման արդյունքում մեղադրանքները հաստատվել են», - ասվում է պետական ​​դատախազության հայտարարության մեջ։
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ աշակերտների և աշխատակիցների հետ հարցազրույցներից և տեսախցիկների տեսագրությունների, ինչպես նաև դատաբժշկական ուսումնասիրությունից հետո դպրոցի ութ աշակերտներ նույնականացվել են որպես «հրդեհի պլանավորման և իրականացման հետ կապված հետաքրքրություն ներկայացնող անձինք»։
Կասկածյալներին, որոնք կալանքի տակ են, պետք է պաշտոնապես մեղադրանք առաջադրվի դատարանում՝ քննիչների կողմից հավաքված ապացույցների վերանայումից հետո։
Մեղադրողները չեն հայտնել, թե քանի կասկածյալի կառաջադրվի մեղադրանք կամ երբ մեղադրանքները կներկայացվեն դատարան: Ակնկալվում է, որ ուսանողները չորեքշաբթի օրը կներկայանան դատարան:
Քենիայի կրթության նախարար Ջուլիուս Օգամբան ասել է, որ նախնական արդյունքները ցույց են տվել, որ Ուտումիշիի աղջիկների դպրոցում անվտանգության միջոցառումների բազմաթիվ խախտումներ են եղել, այդ թվում՝ հանրակացարաններում գերբնակեցում և ելքի փակ դուռ։
Հիշեցնենք, որ մայրաքաղաք Նայրոբիից մոտ 120 կմ  հյուսիս-արևմուտք գտնվող Գիլգիլ քաղաքի Ուտումիշիի աղջիկների դպրոցի հանրակացարանում  մայիսի 28-ին բռնկված հրդեհի հետևանքով ոչնչացվել էր 135 երկհարկանի մահճակալներով և 202 ուսանողներով բնակեցված հանրակացարանի վերին հարկը, որի արդյունքում զոհվել է 15-18 տարեկան տասնվեց աշակերտ, տասնյակ սաներ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ էին ստացել։

Kenya to charge students with murder over deadly school arson attack
Kenyan prosecutors say they are preparing to charge several students with the murder of their schoolmates following a suspected school arson attack last month, the BBC reported.
Sixteen pupils, aged between 15 and 18, died and dozens more were injured when a fire broke out in a dormitory at Utumishi Girls' School in Gilgil, about 120km (77 miles) north-west of the capital, Nairobi.
Eight students were later arrested after police said they may have been involved in starting the fire by setting mattresses alight near an exit.
"Upon careful assessment of the evidence, the Director of Public Prosecutions (DPP) has approved charges against the implicated students," the state prosecutor's office said in a statement.
The 28 May fire tore through the upper floor of a dormitory containing 135 bunk beds and housing 202 students, forcing them to flee through a single doorway after the emergency exit failed to open.
After interviews with students and staff and a forensic review of CCTV footage, eight pupils at the school were identified as "persons of interest in connection with the planning and execution" of the fire," police said.
The suspects, who are being held in custody, are due to be formally charged in court, following a review of evidence gathered by investigators.
"The suspects will face sixteen (16) counts of murder arising from the incident," the said the Office of the DPP.
Prosecutors did not say how many suspects would be charged or when the charges would be brought in court. The students are expected to appear in court in Naivasha on Wednesday.
The ODPP has expressed concern over a recent rise in cases of arson and related criminal conduct in learning institutions across the country, warning that those responsible would be held accountable.
Education Minister Julius Ogamba said preliminary findings indicated that there had been multiple breaches of safety measures at Utumishi Girls' School, including overcrowding in dormitories and a locked exit door.
Kenya has a long history of school fires - just two years ago at least 21 people died in a dormitory fire in central Kenya.
Many fires reported in boarding schools have been the result of arson, with disgruntled pupils - angry about disciplinary measures and living conditions - accused of being responsible, while others were caused by accident.
Overcrowding in dormitories and the failure to follow safety guidelines, such as keeping exits clear and windows unlocked, have frequently been blamed for the high number of casualties.