Լիլիթ Ղազարյանին պաշտոնից ազատելու միակ պատճառը իմ քույրը լինելու հանգամանքն. Էդգար Ղազարյան
«Քաղաքական բռնաճնշումները մեր ընտանիքի հանդեպ շարունակվում են»,- այս մասին հայտնում է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորության թեկնածու Էդգար Ղազարյանը։
Նա գրել է. «2026 թվականի հունիսի 7-ին տեղի ունեցած ԱԺ ընտրությունների հաջորդ օրը, հունիսի 8-ին, ՀՀ առողջապահության նախարարության ցուցումով հարազատ քույրիկիս՝ Լիլիթ Ղազարյանին պաշտոնից ազատվելու պահանջ է ներկայացվել։ Ազատման դիմում գրելուց հրաժարվելուց հետո, նրան ապօրինաբար հեռացրել են աշխատանքից։
Ճակատագրի հեգնանքով այդ որոշումը կայացվել է արցախցի, Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախկին նախարար, Դեղերի փորձագիտական կենտրոնի ներկա տնօրեն Արայիկ Բաղրյանի միջոցով։
Քույրիկս արդեն 30 տարուց ավելի աշխատում է այդ կենտրոնում, իսկ վերջին՝ 22 տարին պաշտոնավարում է փոխտնօրենի պաշտոնում։ Նա Հայաստանում դեղերի կարգավորման ոլորտի եզակի մասնագետներից մեկն է, դեղագործական գիտությունների թեկնածու, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության փորձագետ․․․
Լիլիթ Ղազարյանին պաշտոնից ազատելու միակ պատճառը իմ քույրը լինելու հանգամանքն է, այն դեպքում, երբ նա ցուցաբերել է քաղաքական զսպվածություն և որևէ հրապարակային կամ հանրային խոսքով հանդես չի եկել։
Գալու է անարժան, անվաստակների հատուցման և արդարության վերականգնման ժամանակը։ Որոշ մարդիկ պետք է մտածեն այն օրվա մասին, երբ իրենց ոչ թե աշխատանքից ազատելու են, այլ դուրս են շպրտելու և հաջորդ գտնվելու վայրը կարող է լինել միայն «Աբովյան» հիմնարկը»։

Эдгар Казарян: Единственной причиной увольнения Лилит Казарян с должности является то обстоятельство, что она – моя сестра
12:50 25/06/2026
Политические репрессии в отношении нашей семьи продолжаются. На следующий день после состоявшихся 7 июня 2026 года выборов в Национальное Собрание, 8 июня, по указанию из министерства здравоохранения, моей родной сестре Лилит Казарян было предъявлено требование об увольнении. После того как она отказалась писать заявление об увольнении, ее незаконно отстранили от работы. Об этом написал кандидат в депутаты от блока «Сильная Армения» Эдгар Казарян.
«По иронии судьбы, это решение было принято через бывшего министра здравоохранения Республики Арцах, нынешнего директора Экспертного центра лекарств Араика Багряна, являющегося арцахцем.
Моя сестра работает в этом центре уже более 30 лет, а последние 22 года занимает должность заместителя директора. Она является одним из уникальных специалистов в сфере регулирования лекарственных средств в Армении, кандидатом фармацевтических наук, экспертом Всемирной организации здравоохранения…
Единственной причиной увольнения Лилит Казарян с должности является то обстоятельство, что она – моя сестра, при том что она проявляла политическую сдержанность и не выступала с какими-либо публичными или общественными заявлениями.
Настанет время возмездия для недостойных и незаслуженных, а также восстановления справедливости. Некоторым людям стоит подумать о том дне, когда их не просто уволят с работы, а вышвырнут, и следующим местом для них может стать только УИУ "Абовян"», – написал он.