Ի՞նչ է արձանագրել Վարչական դատարանը Նիկոլ Փաշինյանի ատելության խոսքի մասին. Վարդևանյանն է ներկայացնում
Ատելության խոսք տարոծողը, թիվ մեկ պատասխանատուն եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝ ի դեմս դրա առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի։ Այս մասին լրագրողների հետ ընթացող ասուլիսում հայտարարեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նա նշեց, որ դա Վարչական դատարանում դարձել է քննության առարկա։
«Շատերը տեղյակ չեն, թե ինչ դիրքորոշում է արտահայտել Վարչական դատարանն օգտագործված բառամթերքի, արտահայտությունների վերաբերյալ։ Այդ դիրքորշումները մանրամասն կներկայացվեն Սահմանդրական դատարան։ Մինչ այդ, ասեմ, ըստ Վարչական դատարանի կայացարծ դատական ակտի, այն արտահայտությունները, որոնք հնչեցվել են, օբյեկտիվորեն կարող են ընկալվել այլ համատեքստում։ ԿԸՀ-ն պարզապես գտել էր, որ այն սուր քաղաքական խոսույթ է»,-ասաց Վարդևանյանը։
Նա շարունակեց՝ Վարչական դատարանի որոշմամբ ամրագրված չափանիշների համաձայն, նման խոսույթը համատեղելի չէ ազատ, խաղաղ ու առողջ ընտրական միջավայրի հետ։
«Սա ոչ թե իմ գնահատողական դատողությունն է, այլ սա օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ է»,-ասաց Վարդևանյանը։

Что зафиксировал Административный суд относительно риторики ненависти Никола Пашиняна? Представляет Вардеванян
Распространителем риторики ненависти и главным ответственным за это была партия «Гражданский договор» в лице ее лидера Николы Пашиняна. Об этом на пресс-конференции 25 июня заявил член совета партии «Сильная Армения», адвокат Арам Вардеванян.
Он отметил, что этот вопрос стал предметом рассмотрения в Административном суде.
«Многие не знают, какую позицию выразил Административный суд относительно используемой лексики и выражений. Эти позиции будут подробно представлены в Конституционный суд. До этого скажу, что, согласно судебному акту Административного суда, те выражения, которые были озвучены, объективно могут восприниматься в ином контексте. ЦИК просто посчитал это резкой политической риторикой», – сказал Вардеванян.
По его словам, согласно критериям, закрепленным решением Административного суда, подобная риторика несовместима со свободной, мирной и здоровой избирательной средой.