Մեզանից շատերը մոռացել են, որ ԿԸՀ նախագահը հանդիսանում է ընտրություններին մասնակցող կոնկրետ ուժի հիմնադիր անդամներից մեկը. Վարդևանյան
17:11 25/06/2026
«Վաղը ժամը 11-ին լինելու եմ Սահմանադրական դատարանում, քանի որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ներկայացուցիչ եմ հանդես գալիս», - այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ուժեղ Հայաստան»  կուսակցության խորհրդի անդամ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը՝ նշելով, որ դատարանում ներկայացվելու են ընտրական գործընթացի ընթացքում արձանագրված խախտումների վերաբերյալ մեծաթիվ փաստարկներ։
Վարդևանյանը մանրամասնեց՝ խոսքը վերաբերում է «զանգվածային կազմակերպված ընտրախախտումներին, որոնք տեղի են ունեցել փետրվարի 7-ից մինչև հունիսի 7-ը, այնուհետև հունիսի 7-ից մինչև 14-ը»։ Այդ բոլոր հանգամանքները ներկայացվելու են ՍԴ-ում և,  բանախոսի համոզմամբ, դրանց վերաբերյալ բովանդակային որևէ հակափաստարկ չի ներկայացվի։
Վարդևանյանը անդրադարձավ նաև ընտրական գործընթացի լեգիտիմության վերաբերյալ քննարկումներին՝ նշելով, որ իշխանություններն «ընտրությունների ամբողջ գործընթացի ընթացքում ատելության խոսք են տարածել, վարչական ռեսուրս են չարաշահել», ինչպես նաև կիրառել են ճնշումներ քաղաքական հակառակորդների նկատմամբ։ Նա նշեց, ընտրական գործընթացի ընթացքում ստեղծվել է վախի մթնոլորտ, իսկ ընդդիմադիր քաղաքացիների քվեները կասկածի տակ են դրվել։
Անդրադառնալով նախընտրական քարոզչության ընթացքում իրավապահ մարմինների գործողություններին, մասնավորապես իրենց ուժին վերագրվող մեղադրանքներին՝ Վարդևանյանը նշեց, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն չպետք է հրապարակեր որևէ կուսակցության անվանում՝ մինչև համապատասխան հանգամանքների ամբողջական պարզաբանումը։
«Եվրոպական դատարանի հիմնական խախտումները, որոնք արձանագրվում են, վերաբերում են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կամ ընտրատարածքային հանձնաժողովների անկախության բացակայությանը։ Մեզանից շատերը պարզապես մոռացել են, որ Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահը հանդիսանում է ընտրություններին մասնակցող կոնկրետ ուժի հիմնադիր անդամներից մեկը, հանդիսանում է այդ կոնկրետ ուժի, օրինակ, ատելության խոսքի տարածման հեղինակի, նախկին օգնականը, գործընկերը, մտերիմը, վստահ եմ։ Եվ այդ պայմաններում մենք խոսում ենք անկախության մասին»,-ի նկատի ունենալով Վահագն Հովակիմյանին՝ հայտարարեց փաստաբանը։
Անդրադառնալով ՍԴ դատավոր Սեդա Սաֆարյանի՝ իրենց դիմումի քննարկման մասնակցությանը՝  Վարդևանյանը նշեց.  «Սահմանադրական դատարանի դատավոր տիկին Սեդա Սաֆարյանի վերաբերյալ շատերը խոսում էին այն հանգամանքի մասին, որ վերջինս եղել է 2021 թվականին այն ուժերից մեկի պատգամավորի թեկնածուն, ով հիմա դիմել է Սահմանադրական դատարան։ Շատերը խոսում էին նրա մասին, որ վերջինս իր հրապարակային հայտարարություններում քանիցս պաշտպանել է գործադիր իշխանության ղեկավարին, իր աջակցությունը, իր երախտագիտությունն է հայտնել, նույնիսկ հրապարակավ խոստացել է, որ վերջիններս որևէ մի պահ չեն հիասթափվի այդ իրենց կայացրած որոշումից։ Կա նաև մեկ այլ հանգամանք, որը վերաբերում է փաստաբանական գործունեությանը տիկին Սաֆարյանի, որի մասին ինքը տեղեկացված է, համոզված եմ, բայց փաստորեն դեռևս ինքը իր նախաձեռնությամբ իր մասնակցության անհնարության հարցը չի դրել։ Սա իսկապես շատ զարմանալի իրավիճակ է։ Կարծում եմ՝ եվրոպական երկրներում սա աննախադեպ է»։
Ինչ վերաբերում է իրավական հետագա քայլերին, ապա Վարդևանյանը չբացառեց Եվրոպական դատարան դիմելու հնարավորությունը։ Միևնույն ժամանակ նա ընդգծեց, որ ընտրական գործընթացում արձանագրված խնդիրները պետք է գնահատվեն միջազգային ժողովրդավարական չափանիշներով։
«Այս բոլոր համակարգային ընտրախախտումները գնահատել հետևյալ ելակետով. օրինակ, Չեխիայում, երբ ընտրություններ են անցկացվում, նման խախտումներ լինո՞ւմ են, կամ ԱՄՆ-ում, երբ ընտրություններ էին Բայդենի և Թրամփի միջև։ Այս ելակետերը բերում եմ, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունը ժողովրդավարության բաստիոն է, այսինքն շեմը հենց այդպիսին պետք է լինի», - հայտարարեց  Արամ Վարդևանյանը։

Арам Вардеванян: Многие забыли, что глава ЦИК является одним из основателей участвовавшей в выборах конкретной политической силы
17:42 25/06/2026
В пятницу, 26 июня, в 11:00 я буду в Конституционном суде, поскольку выступаю в качестве представителя блока партий «Сильная Армения», заявил член совета партии «Сильная Армения», адвокат Арам Вардеванян в беседе с журналистами. Он отметил, что в КС будут представлены многочисленные аргументы, касающиеся нарушений, зафиксированных в ходе избирательного процесса.
Вардеванян уточнил, что речь идет о «массовых организованных избирательных правонарушениях, которые имели место с 7 февраля по 7 июня, а затем с 7 по 14 июня».
По его словам, все эти обстоятельства будут представлены в Конституционном суде, и, по его убеждению, по ним не будет представлено содержательных контраргументов.
Он также затронул вопросы легитимности избирательного процесса, заявив, что власти «на протяжении всей избирательной кампании использовали риторику ненависти, злоупотребляли административным ресурсом» и оказывали давление на политических оппонентов. По его словам, в ходе выборов была сформирована атмосфера страха, а голоса оппозиционно настроенных граждан ставились под сомнение.
Комментируя действия правоохранительных органов в период предвыборной кампании, в частности обвинения в адрес их политической силы, Вардеванян заявил, что Антикоррупционный комитет не должен был публично озвучивать название какой-либо партии до полного выяснения обстоятельств.
«Основные нарушения, которые фиксирует Европейский суд, касаются отсутствия независимости Центральной избирательной комиссии или окружных комиссий. Многие просто забыли, что председатель ЦИК Республики Армения является одним из основателей конкретной политической силы, участвовавшей в выборах, а также бывшим помощником, коллегой и близким соратником, я уверен, автора распространения риторики ненависти. В таких условиях мы говорим о независимости», – заявил адвокат, имея в виду Ваагна Овакимяна.
Коснувшись того, что судья Конституционного суда Седа Сафарян примет участие в рассмотрении дела об оспаривании результатов состоявшихся 7 июня парламентских выборов в КС, Вардеванян отметил: «Многие говорили о том, что в 2021 году она была кандидатом в депутаты от силы (блока «Бабаджанян-Ширинян». – Ред.), которая сейчас обратилась в Конституционный суд. Также указывалось, что она неоднократно в публичных заявлениях поддерживала главу исполнительной власти, выражала благодарность и даже публично пообещала, что не разочарует его.
Есть и другой аспект, связанный с ее адвокатской деятельностью, о котором она, уверен, осведомлена, но сама не заявила о самоотводе. Это действительно странная ситуация. Думаю, в европейских странах это беспрецедентно».
Говоря о дальнейших правовых шагах, Вардеванян не исключил обращения в Европейский суд. В то же время он подчеркнул, что нарушения в избирательном процессе должны оцениваться по международным демократическим стандартам.