Իսրայելի ԱԳ նախարարը քվեարկության կդնի Հայոց gեղաuպանnւթյան ճանաչման հարցը
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը կիրակի օրը նախատեսում է առաջարկել կառավարությանը բանաձև՝ պաշտոնապես ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը։ X-ում գրառման մեջ նա ասել է, որ բանաձևը հետագայում կներկայացվի Իսրայելի խորհրդարանին՝ Քնեսեթին, քվեարկության համար։
«Ես Իսրայելի կառավարությանը հաջորդ նիստում կներկայացնեմ Իսրայելի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման վերաբերյալ առաջարկվող բանաձև։ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ցեղասպանության ճանաչումը և՛ բարոյական, և՛ պատմական պարտականություն է։ Մենք պետք է նաև վճռականորեն դատապարտենք պատմական ճշմարտության ցանկացած ժխտում, նվազեցում կամ աղավաղում։ Հետագայում բանաձևը կներկայացվի Քնեսեթի քվեարկությանը», -  գրել է Իսրայելի արտգործնախարարը։
Իսրայելական լրատվականների փոխանցմամբ, ԱԳ նախարարը նաև նշել է, ոչ պետք է նաև վճռականորեն դատապարտեն պատմական ճշմարտության ցանկացած ժխտում, նվազեցում կամ աղավաղում։
«Չնայած պատմական լայնածավալ և միանշանակ փաստաթղթավորմանը, Հայոց ցեղասպանությունը մինչ օրս մնում է ժխտման և նվազեցման ինստիտուցիոնալացված արշավի առարկա, այդ թվում՝ պատմության դասագրքերի մանիպուլյատիվ վերաշարադրման, հիմնականում Թուրքիայի կողմից», - ասվում է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։

Глава МИД Израиля вынесет на утверждение правительства признание Геноцида армян
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар заявил, что намерен вынести на утверждение израильского правительства проект резолюции о признании геноцида армян.
«На следующем заседании израильского кабинета министров я представлю для утверждения проект резолюции, направленной на официальное признание Геноцида армян правительством Израиля. Признание геноцида, совершенного против армянского народа в конце существования Османской империи, является нашим моральным и историческим долгом. Вместе с тем необходимо осудить любое отрицание, преуменьшение или искажение исторической правды.
После этого резолюция будет вынесена на голосование в Кнессете (в парламенте - прим. ред.)», - написал Саар в X.
«Несмотря на обширную и недвусмысленную историческую документацию, Геноцид армян до сих пор остается предметом институционализированной кампании отрицания и преуменьшения, включая манипулятивное переписывание учебников истории, главным образом со стороны Турции», — говорится в заявлении Министерства иностранных дел.