Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցության քննարկումը շեղում է դեպի դեմագոգիա. Զախարովա
«Մենք ուսումնասիրեցինք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները հունիսի 25-ին Հայաստանի կառավարության նիստում, ինչպես նաև լրագրողների հետ հետագա զրույցի ժամանակ։ Ակնհայտ է, որ Հայաստանի վարչապետը զրույցը շեղում է դեպի դեմագոգիա, ինչպես արդեն արել է ՀԱՊԿ-ին՝ Երևանի մասնակցության սառեցման հետ կապված»,- այս մասին նշել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան լրագրողների հետ զրույցում։
Զախարովայի խոսքով, սակայն Փաշինյանն անպատասխան է թողել գլխավոր հարցը։
«Մասնավորապես, ինչպե՞ս կարելի է 2025 թվականին ընդունել «ՀՀ-ի Եվրոպական Միությանը անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը, բազմիցս պնդել, որ Հայաստանի ապագան Եվրոպայում է, 2026 թվականի մայիսին ԵՄ-ի հետ համատեղ հռչակագրեր ստորագրել, որոնցում թվարկված են հանրապետությունն այս միությանը մերձեցնելու կոնկրետ քայլեր, և միաժամանակ հայտարարել ԵԱՏՄ-ի լիիրավ անդամ մնալու իր մտադրության մասին։
Ըստ էության, թվում է, թե Միության շրջանակներում Երևանի գործունեությունը ընդամենը ժամանակավոր միջոց է՝ եվրոպական դաշինքին անդամակցելու համար, որի չափանիշներն ու կանոնները հիմնովին տարբերվում են ԵԱՏՄ-ից և որը, ավելին, Ռուսաստանի նկատմամբ թշնամական քաղաքականություն է վարում։ Նման վարքագիծը չի կարող համարվել ԵԱՏՄ-ին բարեխիղճ անդամակցություն»,-ասել է Զախարովան։
ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հիշեցրել է Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի առաջնորդների կողմից մայիսի 29-ին Աստանայում ընդունված հայտարարության մասին, որը հստակ նշում է, որ Երևանի՝ ԵՄ-ի հետ մերձեցման ուղին էական ռիսկեր է ստեղծում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տնտեսական անվտանգության համար։ Փաստաթղթում ընդգծվում է ԵԱՏՄ անդամ պետություններին հասցվող ցանկացած վնաս կանխելու անհրաժեշտությունը։
«Ինչպես նշվում է Հայտարարության մեջ՝ Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի կասեցման հնարավոր հետևանքների վերաբերյալ զեկույցը կներկայացվի 2026 թվականի դեկտեմբերին կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հաջորդ նիստում։ Չորս երկրների ղեկավարները նաև միասնական դիրքորոշում են հայտնել հանրապետությունում հնարավորինս շուտ ԵՄ-ին միանալու կամ ԵԱՏՄ-ում մնալու հարցի վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտության մասին։
Հետևաբար, Երևանի՝ ռազմավարական ընտրության վերաբերյալ հարցին, ինչպես կոչ է անում անձամբ Ն.Վ. Փաշինյանը, անհրաժեշտէ պատասխանել, և հնարավորինս շուտ»,-ասել է Զախարովան։

Мария Захарова: Никол Пашинян уводит разговор по членству Армении в ЕАЭС в сферу демагогии
Никол Пашинян уводит разговор по теме членства Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) в сферу демагогии, как он это уже делал в связи заморозкой участия Еревана в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом говорится в комментарии официального представителя МИД РФ Марии Захаровой.
«Ознакомились с заявлениями Премьер-министра Н.В.Пашиняна на заседании Правительства Армении 25 июня, а также в ходе общения с журналистами по его итогам. Очевидно, что армянский премьер уводит разговор в сторону, в сферу демагогии, как он это уже делал в связи с т.н. заморозкой участия Еревана в ОДКБ.
А главный вопрос он оставил без ответа. В частности о том, как можно принимать в 2025 году закон «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз», раз за разом утверждать, что будущее Армении в Европе, подписывать в мае 2026 года совместные с ЕС декларации с перечнем конкретных шагов, нацеленных на сближение республики с этим объединением, – и одновременно говорить о намерении оставаться полноправным членом ЕАЭС. По сути выходит, что деятельность Еревана в рамках Союза – лишь временная мера для подготовки почвы для подключения к европейскому блоку, стандарты и правила которого кардинально отличаются от ЕАЭС и который, к тому же, проводит враждебную России политику. Такое поведение нельзя назвать добросовестным членством в ЕАЭС.
В Заявлении лидеров Белоруссии, Казахстана, Киргизии и России, принятом 29 мая в Астане, чётко обозначено, что курс Еревана на сближение с ЕС несёт существенные риски для экономической безопасности государств-членов ЕАЭС. В документе подчёркнута необходимость предотвращения связанного с этим ущерба для входящих в ЕАЭС стран.
Как отмечено в Заявлении, на очередном заседании Высшего Евразийского экономического совета в декабре 2026 года будет представлен доклад о возможных последствиях приостановления в отношении Армении Договора о Евразийском экономическом союзе. Лидеры четырёх стран также выразили общую позицию о необходимости скорейшего проведения в республике референдума о вступлении в ЕС или дальнейшем пребывании в ЕАЭС.
Поэтому на вопрос о стратегическом выборе Еревану, как призывает сам Н.В.Пашинян, необходимо ответить. И как можно скорее».