Հայաստանը երկու տարի է՝ չի փոխանցում ՀԱՊԿ-ի անդամավճարը. Վասիլև
«Հայաստանի ներդրումը ՀԱՊԿ-ի ընդհանուր բյուջեում կազմում է 10 տոկոս։ Հայկական կողմը արդեն երկու տարի է, ինչ չի վճարելանդամավճարը»,-«Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է  ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։
Վասիլևը ընդգծել է , որ կազմակերպության բյուջեի 50 տոկոսը կազմում են Մոսկվայից ստացված ներդրումները։ Կազմակերպության մյուս անդամները վճարում են 10-ական տոկոսը։
Նշենք, որ 2024 թվականին Երևանը սառեցրել էր իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ 2025 թվականի ամռանը Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ավելի հավանական է համարում երկրի դուրս գալը կազմակերպությունից, քան վերականգնումը։
Հունիսին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը զգուշացրել էր , որ Երևանից ֆինանսավորման բացակայության պատճառով ՀԱՊԿ-ը կքննարկի իր կանոնադրության հոդվածը կիրառելու հնարավորությունը այն անդամների վերաբերյալ, որոնք չեն կատարում իրենց պարտավորությունները։

Постпред РФ при ОДКБ Васильев: взнос Армении в общий бюджет составляет 10%
Взнос Армении в общий бюджет ОДКБ составляет десять процентов, сообщил РИА Новости постпред России при организации Виктор Васильев.
"Свои десять процентов, которые должна была выплачивать армянская сторона, она уже два года не выплачивает", — сказал он.
Васильев подчеркнул, что бюджет на 50 процентов состоит из взносов от Москвы. От остальных членов организации поступает по десять.
В 2024 году Ереван заморозил участие в ОДКБ. Летом 2025 года премьер-министр Армении Пашинян сообщил, что считает более вероятным выход страны из организации, чем восстановление участия в ней.
В июне глава МИД Сергей Лавров предупредил, что из-за отсутствия финансирования со стороны Еревана ОДКБ рассмотрит задействование статьи устава, касающейся членов, которые не выполняют обязательства.