Հայտնի սրտային վիրաբույժը նշել է առողջ մարդու հիմնական սովորությունները
Ռուսաստանի առողջապահության նախարարության գլխավոր սրտանոթային վիրաբույժ, «Ազգի առողջության լիգայի» նախագահ և Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Լև Բոկերիան ներկայացրել է այն, ինչը նա համարում է առողջ ապրելակերպի հիմք։
«Ռիա Նիովոստի»-ն գրում է, որ սրտային վիրաբույժի խոսքով՝ առողջ ապրելակերպի հիմնական սկզբունքներից մեկը քնի հետևողական ռեժիմի պահպանումն է. կարևոր է ձգտել ամեն օր նույն ժամին քնել և արթնանալ։ Ակադեմիկոսը պատմել է, որ աշխատանքային օրերին արթնանում է ժամը 6:22-ին, մինչդեռ հանգստյան օրերին թույլ է տալիս իրեն քնել մինչև ժամը 9-ը։
Բոկերիան ընդգծել, որ քունը օրգանիզմի վերականգնման կարևորագույն տարր է։
«Ես առանց վարանելու քնի պակաս ունեցող մարդուն կհամեմատեի կենդանի մեռյալի հետ», — նշել է նա։
Մասնագետը նաև հիշեցրել է, որ առողջության պահպանման համար կարևոր է սահմանափակել աղի և շաքարի օգտագործումը, սննդակարգում ավելացնել մրգերն ու բանջարեղենը, ինչպես նաև խուսափել ալկոհոլի չափից ավելի օգտագործումից։

Главный внештатный специалист по сердечно-сосудистой хирургии Минздрава России, президент «Лиги здоровья нации», академик РАН Лео Бокерия рассказал, что считает основой здорового образа жизни, передает РИА Новости.
По словам кардиохирурга, один из ключевых принципов здорового образа жизни — соблюдение режима сна. Важно стремиться ложиться и вставать в одно и то же время. Сам академик признался, что в будни просыпается в 6:22 утра, а в выходные позволяет себе поспать до девяти — начала десятого.
Бокерия подчеркнул, что сон — важнейший элемент восстановления организма. Он сравнил мозг во время отдыха со стиральной машиной, которая очищает его от негатива. «Невыспавшегося человека легко сравню с живым трупом», — отметил он. Также специалист напомнил, что для здоровья важно ограничивать потребление соли и сахара, есть больше овощей и фруктов и не злоупотреблять алкоголем.