Մահացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Մովսես Խորենացու մեդալակիր, «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր Ռաիսա Մկրտչյանը։ Նա 84 տարեկան էր։
Ռաիսա Մկրտչյանը 1963-1968 թվականներին սովորել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի դաշնամուրային բաժնում։ 1968 թվականից Հայաստանի հեռուստառադիոպետկոմի էստրադային նվագախմբի մենակատար։ 2002 թվականից դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում։
Ձայնագրվել է ավելի քան 400 երգ, որոնց զգալի մասը պահպանվում են Ռադիոյի և հեռուստատեսության ձայնադարանի ոսկե ֆոնդում։ Բազմաթիվ համերգներով հանդես է եկել աշխարհի տարբեր քաղաքներում։ Ելույթներ է ունեցել Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն օպերա», «Քարնեգի Հոլ», Սիդնեյի, Մոնրեալի, Բեյրութի, Բուենոս Այրեսի հայտնի դահլիճներում։
Երգացանկում են Կոնստանտին Օրբելյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Ռոբերտ Ամիրխանյանի, Ալեքսանդր Աճեմյանի, Ալեքսեյ Հեքիմյանի, Մելիք Մավիսակալյանի, Նիկոլայ Պետրովի, Մուրադ Կաժլաևի և այլոց երգերից։

Raisa Mkrtchyan, an Armenian People's Artist whose career spanned decades and whose recordings became part of the country's cultural heritage, has died at the age of 84.
Mkrtchyan was awarded the honorary title of People's Artist of Armenia and received the Movses Khorenatsi Medal as well as the First Degree Order for Services to the Homeland in recognition of her contributions to Armenian culture.
Born in 1942, she studied piano at the Komitas State Conservatory of Yerevan from 1963 to 1968. Upon graduating, she joined the Armenian State Television and Radio Committee's Estrada Orchestra as a soloist, a position she held beginning in 1968. In 2002, she joined the faculty of the Komitas State Conservatory, where she taught future generations of musicians.
Over the course of her career, Mkrtchyan recorded more than 400 songs, many of which are preserved in the Armenian Radio and Television Golden Collection. She performed extensively in Armenia and abroad, appearing at renowned venues including New York's Metropolitan Opera and Carnegie Hall, as well as concert halls in Sydney, Montreal, Beirut and Buenos Aires.