Ի՞նչ անել, որ Հայոց gեղաuպանnւթյան հարցը մեկընդմիշտ դադարի սոսկ քաղաքական շահարկումների առիթ լինել. Գևորգ Դանիելյան
10:25 29/06/2026
«Ի՞նչ անել, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը մեկընդմիշտ դադարի սոսկ քաղաքական շահարկումների առիթ լինել»,- նման հարցադրում է արել իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը։
Նա նաև պատասխանն է հնչեցրել. «Եթե Հայոց ցեղասպանությունը Իսրայելի կողմից ճանաչելու նախաձեռնությունը ամբողջովին քաղաքական ենք համարում, և դա այդպես է, ապա էլ ավելի տրամաբանական է, որ նույն պատճառաբանությամբ զուտ քաղաքական դիտարկվեն նաև Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու, այն պարտադիր մոռացության մատնելու նկրտումները։ Պետությունները, այդ թվում Հայաստանը ոչ թե պետք է պարզապես ընդունեն և դատապարտեն Հայոց ցեղասպանությունը, այլ հենվելով թուրքական ռազմական տրիբունալների 1919-21թթ. դատական ակտերի վրա, որոնցով հաստատվել է «էթնիկ դրդապատճառներով պետական֊կուսակցական վերնախավի կողմից ազգությամբ հայերի կազմակերպած զանգվածային բնաջնջման փաստը», անցնեն միջազգային ատյաններում նախկին դրությունը վերականգնելու իրավաչափ պահանջին։
Ընդ որում, Հայոց Եղեռնը դասական իմաստով ցեղասպանություն է, քանի որ այն շարունակվել է նաև ցեղասպանությունը դատապարտող կոնվենցիայի՝ 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին ուժի մեջ մտնելուց հետո, մասնավորապես՝ ցեղասպանության բուն շարժառիթը եղել է հայության պատմական տարածքները և ողջ մշակույթը յուրացնելը, իսկ վերջինիս անհնարինության դեպքում, դրա տարրերի իսպառ ոչնչացնելը, ինչն էլ հետևողականորեն իրականացվում է առայսօր։
Հ.Գ. Քանի դեռ, մենք մեկնակետ ենք ընդունում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը, բայց անտեսում ենք օրինական ուժ ունեցող դատական ակտերը, միլիոնավոր տուժած հայերի զրկում ենք անգամ կորսված գույքի ապահովագրության փոխհատուցումներ ստանալուց, ինչը տեղի ունեցավ նաև ԱՄՆ-ում գործող «New York Life Insurance » և «AXA» ապահովագրական ընկերությունների պարագայում։ Վերջինիս հետ կապված դեռս 2007 թվականից ինքս եմ անմիջականորեն համակարգել իրավաբանական օգնությունը ...»։

Геворг Даниелян: Что делать, чтобы вопрос Геноцида армян раз и навсегда перестал быть лишь поводом для политических манипуляций?
«Что делать, чтобы вопрос Геноцида армян раз и навсегда перестал быть лишь поводом для политических манипуляций?» – такой вопрос озвучил доктор юридических наук, профессор Геворг Даниелян.
«Если инициативу признания Геноцида армян со стороны Израиля мы считаем полностью политической, а так оно и есть, то еще более логично, что по той же причине сугубо политическими следует считать и попытки отрицания Геноцида армян, а также стремление предать его обязательному забвению.
Государства, включая Армению, должны не просто признавать и осуждать Геноцид армян, но, опираясь на судебные акты турецких военных трибуналов 1919-1921 годов, которыми был подтвержден “факт организованного массового истребления армян по этническим мотивам со стороны государственно-партийной верхушки”, переходить к правомерному требованию восстановления прежнего положения в международных инстанциях», – отметил он.
«Более того, Геноцид армян в классическом понимании является геноцидом, поскольку он продолжался и после вступления в силу Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него от 9 декабря 1948 года. В частности, сам мотив геноцида заключался в присвоении исторических территорий армян и их культуры, а в случае невозможности – в полном уничтожении ее элементов, что последовательно продолжается и по сей день», – пояснил Даниелян на своей странице в Facebook.
«Пока мы принимаем за отправную точку международное признание Геноцида армян, но игнорируем имеющие законную силу судебные акты, мы лишаем миллионы пострадавших армян даже возможности получения страховых компенсаций за утраченное имущество» – резюмировал он.