Երևի նաև կգա ժամանակ, երբ պաշտոնական Երևանը տարբեր երկրներին կխնդրի չարծարծել Ցեղաuպանnւթյան թեման, ինչպես դա անում էր Արցախի հարցում. Աբրահամյան
09:51 29/06/2026
«Իրավիճակի ամենադրամատիկ դրսևորումներից մեկն էլ այն է, որ ինչ-որ երկիր ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ ի հեճուկս դրան, ՀՀ-ում ապօրինի գործող ռեժիմը վաղուց այդ թեման հանել է իր արտաքին քաղաքական օրակարգից»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, Իսրայելի դրդապատճառները, Իսրայել–Թուրքիա բարդ հարաբերությունները և Իսրայելի՝ Ադրբեջանին ցուցաբերած լայնածավալ աջակցությունն Արցախի հարցում մշտական քննարկման և վերլուծության թեմաներ են։
«Սակայն հայաստանյան կառավարչի հռչակած արտաքին քաղաքական օրակարգը «ջայլամային քաղաքականություն» է հիշեցնում։
Երևի նաև կգա ժամանակը, եթե, իհարկե, արդեն այդպես չեն վարվում, երբ պաշտոնական Երևանը տարբեր երկրներին կխնդրի չարծարծել Ցեղասպանության թեման և այդ մասին հայտարարություններ չանել, ինչպես դա անում էր Արցախի հարցում»,- գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Вероятно, наступит и время, когда официальный Ереван начнет просить различные государства не поднимать тему Геноцида армян
11:51 29/06/2026
«Одним из самых драматичных проявлений нынешней ситуации является то, что та или иная страна признает Геноцид армян, тогда как, вопреки этому, незаконно действующий в Армении режим уже давно исключил эту тему из своей внешнеполитической повестки дня», – заявил секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
По его словам, мотивы Израиля, сложный характер израильско-турецких отношений, а также масштабная поддержка, оказанная Израилем Азербайджану в вопросе Арцаха, являются предметом постоянных обсуждений и анализа.
«Однако внешнеполитическая повестка, провозглашенная нынешним управленцем Армении, напоминает "страусиную политику".
Вероятно, наступит и время, если это уже не происходит, когда официальный Ереван начнет просить различные государства не поднимать тему Геноцида армян и не делать соответствующих заявлений – так же, как это делалось в вопросе Арцаха», – написал Абрамян.