Երևի նաև կգա ժամանակ, երբ պաշտոնական Երևանը տարբեր երկրներին կխնդրի չարծարծել Ցեղաuպանnւթյան թեման, ինչպես դա անում էր Արցախի հարցում. Աբրահամյան
09:51 29/06/2026
«Իրավիճակի ամենադրամատիկ դրսևորումներից մեկն էլ այն է, որ ինչ-որ երկիր ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ ի հեճուկս դրան, ՀՀ-ում ապօրինի գործող ռեժիմը վաղուց այդ թեման հանել է իր արտաքին քաղաքական օրակարգից»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, Իսրայելի դրդապատճառները, Իսրայել–Թուրքիա բարդ հարաբերությունները և Իսրայելի՝ Ադրբեջանին ցուցաբերած լայնածավալ աջակցությունն Արցախի հարցում մշտական քննարկման և վերլուծության թեմաներ են։
«Սակայն հայաստանյան կառավարչի հռչակած արտաքին քաղաքական օրակարգը «ջայլամային քաղաքականություն» է հիշեցնում։
Երևի նաև կգա ժամանակը, եթե, իհարկե, արդեն այդպես չեն վարվում, երբ պաշտոնական Երևանը տարբեր երկրներին կխնդրի չարծարծել Ցեղասպանության թեման և այդ մասին հայտարարություններ չանել, ինչպես դա անում էր Արցախի հարցում»,- գրել է Աբրահամյանը։

Armenian opposition lawmaker Tigran Abrahamyan says Israel's formal recognition of the Armenian Genocide highlights the Armenian government's retreat from pursuing international recognition of the atrocity.
Israel's government unanimously voted on Sunday to formally recognize the Armenian Genocide, a move long sought by Armenia and Armenian advocacy groups.
In a Facebook post on Monday, Abrahamyan, a member of the Pativ Unem faction, argued that while other countries continue to acknowledge the genocide, Armenia's government has effectively removed the issue from its foreign policy agenda.
"One of the most dramatic aspects of the current situation is that another country recognizes the Armenian Genocide, while the Armenian regime removed the issue from the country's foreign policy agenda long ago," he wrote.
The MP said Israel's motivations, its complex relationship with Turkey and its extensive support for Azerbaijan during the Nagorno-Karabakh conflict would remain matters of debate and analysis. However, he argued that Armenia's current foreign policy resembles an "ostrich policy" that avoids confronting difficult issues.
Abrahamyan also claimed that the Armenian authorities could eventually ask foreign governments not to raise the issue of the Armenian Genocide, just as they had done regarding Artsakh.