Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կոչ է արել Իսրայելի կառավարությանը վերանայել Հայոց gեղաuպանnւթյան մասին որոշումը
«Իսրայելի կառավարության որոշումը այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ խորապես մտահոգիչ է»,- այս մասին նշված է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ «անընդունելի է 1915 թվականի իրադարձությունների վերաբերյալ պատմական փաստերի խեղաթյուրումը, բարդ պատմական գործընթացները իրավական և գիտական հիմքերից հեռու քաղաքական որոշման առարկա դարձնելը»։
«Նման քայլերը չեն նպաստում հաշտեցմանը և փոխըմբռնմանը, այլ ավելի են խորացնում առկա հակասությունները և խոչընդոտում տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և հաշտեցման հասնելու ջանքերին: Մենք կոչ ենք անում Իսրայելի կառավարությանը վերանայել իր որոշումը: Ադրբեջանը կշարունակի հետևողականորեն հավատարիմ մնալ պատմական ճշմարտությունը պաշտպանելու, միջազգային իրավունքի սկզբունքները հարգելու և տարածաշրջանում կայուն խաղաղությունը խթանելու իր դիրքորոշմանը»:
Հիշեցնենք, որ Իսրայելի նախարարների կաբինետը միաձայն հավանություն է տվել Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու առաջարկին։

Азербайджан призвал Израиль пересмотреть решение о признании Геноцида армян
"Решение, принятое правительством Израиля относительно так называемого "геноцида армян" вызывает серьезную обеспокоенность... Мы призываем правительство Израиля пересмотреть принятое решение", - сообщает МИД Азербайджана.
В сообщении утверждается, что подобные шаги, связанные с превращением "сложных исторических процессов в предмет политических решений, далеких от правовых и научных основ", препятствуют достижению устойчивого мира в регионе.
Напомним, правительство Израиля 28 июня единогласно признало Геноцидом массовые убийства армян в Османской империи 1915 года. Инициатива была выдвинута министром иностранных дел Израиля Гидеоном Сааром и в воскресенье, 28 июня, принята членами кабинета. В записи в X Саар поблагодарил премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху за поддержку в этом вопросе и заявил, что Израиль исполнил нравственный долг, признав историческую правду и отвергнув попытки ее отрицания. Решение израильского правительства еще должно быть ратифицировано Кнессетом.
Турецкий МИД назвал это решение политически мотивированным и связанным с ситуацией, с которой еврейское государство столкнулось в секторе Газа. Азербайджан и Турция связаны стратегическим союзом по принципу "Один народ - два государства".