Investor Day 2026. LFG-ն միավորել էր միջազգային ներդրումային ընկերություններին, ֆինանսական հաստատություններին, ներդրողներին ու վերլուծաբաններին
14:37 30/06/2026
Թբիլիսիում կայացել է Lion Finance Group-ի (LFG) կողմից կազմակերպված ամենամյա Investor Day 2026 միջոցառումը, որին մասնակցել են շուրջ 100 միջազգային ներդրողներ, ընկերություններ, ֆինանսական կազմակերպություններ ու վերլուծաբաններ, այդ թվում՝ Firebird-ի, M&G Investments-ի, Morgan Stanley-ի, JPMorgan Chase-ի և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Investor Day-ը Lion Finance Group-ի և նրա դուստր ընկերությունների` Ամերիաբանկի և Bank of Georgia-ի համար միջազգային ներդրումային համայնքի հետ հաղորդակցության կարևորագույն հարթակներից մեկն է, որը ներդրողներին տրամադրում է համապարփակ պատկերացում Խմբի ռազմավարության, ֆինանսական արդյունքների և երկարաժամկետ զարգացման տեսլականի վերաբերյալ։
Միջոցառման շրջանակում LFG-ի ղեկավարությունը, ինչպես նաև Ամերիաբանկի և Bank of Georgia-ի ներկայացուցիչները հանդես են եկել Խմբի ռազմավարության, ֆինանսական ցուցանիշների և միջնաժամկետ զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ զեկույցներով:
Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը և ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանի մակրոտնտեսական միջավայրը, տնտեսական զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև այն ռազմավարական քայլերը, որոնք նպաստել են Lion Finance Group-ի, Ամերիաբանկի և Bank of Georgia-ի կայուն աճին: Անդրադարձ է կատարվել նաև Խմբի թվային փոխակերպմանն ու տեխնոլոգիական նորարարություններին։
Investor Day-ի առանցքային թեմաներից էր նաև Lion Finance Group-ի ընդգրկումը FTSE 100 ինդեքսում: Ամերիաբանկը, որպես Lion Finance Group-ի անդամ, դարձավ առաջին հայկական ընկերությունը, որն ընդգրկվել է Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի 100 խոշոր ընկերությունների շարքում։ LFG-ն ներկայացված է այնպիսի առաջատար միջազգային ընկերությունների կողքին, ինչպիսիք են HSBC-ն, BP-ն, Unilever-ը, Rolls-Royce Holdings-ը, Shell-ը, Barclays-ը և այլն:
Ամերիաբանկը ֆինանսական և տեխնոլոգիական առաջատար հաստատություն է, ՀՀ տնտեսական ոլորտի նշանակալի դերակատարներից մեկը: Թվային փոխակերպման ռազմավարության ներքո Բանկը ներդնում և շարունակաբար կատարելագործում է շուկայում եզակի պրոդուկտներ, ծառայություններ և նորարարական հարթակներ, որոնք միտված են բավարարելու մարդկանց ֆինանսական և ոչ ֆինանսական կարիքները։ Ամերիաբանկը` որպես դինամիկ զարգացող ֆինթեք միջավայր, առաջարկում է կյանքի որակը բարելավող ամբողջական լուծումներ:

Investor Day 2026. LFG объединила международные инвестиционные компании, финансовые институты, инвесторов и аналитиков
15:04 30/06/2026
В Тбилиси состоялось ежегодное мероприятие Investor Day 2026, организованное Lion Finance Group (LFG), в котором приняли участие около 100 международных инвесторов, компаний, финансовых организаций и аналитиков, включая представителей Firebird, M&G Investments, Morgan Stanley, JPMorgan Chase и других организаций.
Investor Day является одной из важнейших платформ Lion Finance Group и ее дочерних компаний — Америабанка и Bank of Georgia — для общения с международным инвестиционным сообществом, давая инвесторам всестороннее представление о стратегии, финансовых показателях и видении долгосрочного развития Группы.
В рамках мероприятия руководство LFG, а также представители Америабанка и Bank of Georgia выступили с докладами о стратегии, финансовых показателях и среднесрочных перспективах Группы.
На мероприятии также выступили председатель Центрального банка РА Мартин Галстян и министр финансов РА Ваге Ованнисян.
В ходе встречи обсуждалась макроэкономическая ситуация в регионе, перспективы экономического развития, а также стратегические меры, которые способствовали стабильному росту Lion Finance Group, Америабанка и Bank of Georgia. Отдельное внимание было уделено цифровой трансформации Группы и технологическим инновациям.
Одной из ключевых тем Investor Day стало включение Lion Finance Group в индекс FTSE 100. Америабанк, как член Группы, стал первой армянской компанией, вошедшей в число 100 крупнейших компаний Лондонской фондовой биржи. LFG представлена наряду с такими ведущими международными компаниями, как HSBC, BP, Unilever, Rolls-Royce Holdings, Shell, Barclays и прочие.
О Lion Finance Group
Lion Finance Group — банковская группа, акции которой котируются на Лондонской фондовой бирже. В группу входят ведущие клиентоориентированные универсальные банки региона, использующие передовые цифровые технологии. LFG осуществляет свою деятельность через своих основных членов: Bank of Georgia в Грузии и Америабанк в Армении.