25-օրյա հավաքների ժամկետը հնարավոր է կրճատել, սակայն իշխանությունը դա դիտարկում է որպես պատիժ և դեռևս չի գնում այդ քայլին. Աբրահամյան
09:34 01/07/2026
«25-օրյա վարժական հավաքների ժամկետը հնարավոր է 4-5 օրով կրճատել, սակայն իշխանությունը դա դիտարկում է որպես պատիժ և դեռևս չի գնում այդ քայլին»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, ճիշտ պլանավորման և աշխատանքի արդյունավետ բաշխման պայմաններում հնարավոր է նախատեսված ծրագրերն իրականացնել 20-21 օրում՝ ներառյալ մարտական հերթապահությունը։
«Ե՛վ մարդկանց ժամանակն են անիմաստ խլում, և՛ պետության ռեսուրսներն են վատնում։
Իրենց համար առաջնահերթն այն է, որ բանակի հրամանատարությունը նոր համազգեստ ունի, իսկ քաղաքական հրահանգներն օպերատիվ իրականացնում են»,- գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Срок 25-дневных сборов можно уменьшить, однако власти рассматривают их как наказание и не идут на этот шаг
Срок 25-дневных тренировочных сборов можно было бы сократить на 4-5 дней, однако власти рассматривают их как наказание и пока не идут на такой шаг, написал секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«При грамотном планировании и эффективной организации работы предусмотренную программу, включая боевое дежурство, можно выполнить за 20-21 день.
В результате у людей бессмысленно отнимают время, а государство напрасно расходует ресурсы.
Для них главным является то, что командование армии получило новую форму и оперативно выполняет политические указания», – отметил он.