Հուլիսը Հայաստանում ամռան ամենաշոգ ամիսներից մեկն է: Հուլիս ամսվա կլիմայական պայմանների ձևավորման վրա մեծապես ազդում են արևադարձային լայնություններից ներթափանցող տաք և չոր օդային զանգվածները, որոնք իրենց հետ բերում են օդի ջերմաստիճանի զգալի բարձրացում։ Ցիկլոնային գործունեությունը հանրապետության տարածքում զգալիորեն նվազում է, ինչի արդյունքում հունիս ամսվա համեմատ հուլիսին զգալիորեն նվազում է տեղումների քանակը։ Նման մանրամասներ է հրապարակում «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Նա նշում է՝ 1935 թվականից իրականցվող դիտարկումների տվյալների համաձայն ամենատաք հուլիսը դիտվել է 2018 թվականին, երբ օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կազմել է 20․5 °C, իսկ ամենազովը՝ 1946 թվականին՝ 14․6 °C միջին ամսական ջերմաստիճանով։
Ամենախոնավ հուլիսը դիտվել է 1939 թվականին, երբ տեղումների քանակը կազմել է 126 մմ, իսկ ամենաչորը՝ 1978 թվականին՝ 5․1 մմ տեղումների քանակով։
Կլիմայի փոփոխության գնահատականները ցույց են տալիս, որ 1935-2025 թթ․ժամանակահատվածում հուլիս ամսվա միջին ջերմաստիճանը Հայաստանում բարձրացել է 1․7 °C-ով, իսկ տեղումների քանակը նվազել են մոտ 15 % կամ 7 մմ-ով։

Июль в Армении за 90 лет стал жарче на 1,7°C и суше на 15%
Июль является одним из самых жарких месяцев года в Армении. На формирование климатических условий в этот период существенное влияние оказывают теплые и сухие воздушные массы, поступающие из тропических широт, что приводит к значительному повышению температуры воздуха. При этом активность циклонов над территорией республики заметно снижается, поэтому по сравнению с июнем количество осадков в июле существенно уменьшается. Об этом сообщил директор ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Левон Азизян.
По данным метеорологических наблюдений, которые ведутся с 1935 года, самым жарким за всю историю наблюдений стал июль 2018 года. Среднемесячная температура воздуха тогда составила 20,5°C. Самый прохладный июль был зафиксирован в 1946 году – 14,6°C.
Самым дождливым оказался июль 1939 года, когда за месяц выпало 126 мм осадков. Наиболее засушливым стал июль 1978 года – всего 5,1 мм осадков.
По оценкам специалистов, изменения климата продолжают оказывать заметное влияние на погодные условия в стране. За период с 1935 по 2025 год средняя температура июля в Армении повысилась на 1,7°C, а количество осадков сократилось примерно на 15%, или 7 мм.