Սև ծովի շրջաններից Հայաստան կներթափանցի հերթական տեղումնաբեր ցիկոլը. Սուրենյան
«Մենք գտնվում են հարավ-արևմտյան տաք օդային հոսանքների ազդեցության գոտում։ Տաք օդային հոսանքների  ներթափանցումը կշարունակվի մինչև հուլիսի 3-ի կեսօր»,- այս մասին հայտնում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նա տեղեկացնում է, որ մինչ այդ կպահպանվի առանց տեղումների եղանակը, իսկ օդի ջերմաստիճանը կշարունակի բարձրանալ ևս  4-5 աստիճանով։ Ամենաշոգ օրը կլինի հուլիսի 3-ը, երբ  ցերեկային ժամերին Հայաստանի ամենատաք գոտիներում՝  Սյունիքի հովիտներ, Արարատյան դաշտ, Երևան, օդի ջերմաստիճանը կհասնի +34-+36 աստիճանի։
Հուլիսի 3-ի երեկոյան ժամերից Սև ծովի շրջաններից Հայաստան կներթափանցի  հերթական տեղումնաբեր ցիկոլը,  որը Հայաստանում կգործի մինչև հուլիսի 8-ը ներառյալ։  Դրա արդյունքում հուլիսի 3-ին երեկոյան ժամերին առանձին շրջաններում, հուլիսի 4-8 գիշերը և  հետկեսօրյա ժամերին շրջանների զգալի մասում սպասվում են ամպրոպային  բնույթի կարճատև անձրևներ, առանձին հատվածներում անձրևները  կլինեն հորդառատ, կտեղա կարկուտ, ամպրոպների ժամանակ սպասվում է  քամու ուժգնացում։
«Այս ցիկոլը հյուսիս-արևմուտքից իր հետ բերում է  ցուրտ օդային հոսանքներ, հուլիսի 4-5-ը օդի ջերմաստիճանը կնվազի 4-6 աստիճանով»,- հայտնեց Գագիկ Սուրենյանը։

До +36°C и затем грозы: синоптики рассказали о погоде в Армении
В Армении до полудня 3 июля сохранится жаркая погода под влиянием юго-западных теплых воздушных потоков, после чего ожидаются понижение температуры и осадки. Об этом сообщил заместитель директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении Гагик Суренян.
По его словам, проникновение теплых воздушных масс продолжится до полудня 3 июля, при этом до этого времени в стране сохранится сухая погода без осадков, а температура воздуха продолжит повышаться еще на 4-5 градусов.
«Самым жарким днем станет 3 июля, когда в наиболее теплых зонах Армении – в долинах Сюника, в Араратской долине и Ереване – дневная температура достигнет +34…+36 градусов», – отметил он.
С вечера 3 июля на территорию Армении со стороны Черного моря начнет проникать очередной циклон, который будет влиять на погоду до 8 июля включительно.
В результате, вечером 3 июля в отдельных районах Армении, а 4-8 июля в ночные и послеполуденные часы в значительной части страны ожидаются кратковременные грозовые дожди, местами – сильные ливни, возможен град и усиление ветра во время гроз.
По словам Суреняна, циклон принесет также холодные воздушные массы, из-за чего 4-5 июля температура воздуха понизится на 4-6 градусов.