ԱՄՆ-ում ծնված բոլոր երեխաները կշարունակեն պահպանել քաղաքացիություն ստանալու սահմանադրական իրավունքը. Դատարանը մերժեց Թրամփին
11:55 01/07/2026
ԱՄՆ Գերագույն դատարանը որոշել է, որ ԱՄՆ-ում ծնված երեխաները շարունակելու են ունենալ քաղաքացիություն ստանալու սահմանադրական իրավունք՝ մերժելով նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի նախաձեռնությունը։ ԱՄՆ նախագահը դիմել էր դատարան՝ խնդրելով  վերանայել  ավելի քան 150 տարի գործող իրավական այդ մոտեցումը։ Այս մասին գրում է BBC-ն։
6-3 հարաբերակցությամբ ընդունված որոշմամբ գլխավոր դատավոր Ջոն Ռոբերտսը նշել է, որ ԱՄՆ-ում անօրինական կամ ժամանակավորապես ներկա գտնվող ծնողներից ծնված երեխաները ծննդյան պահից քաղաքացիներ են՝ համաձայն ԱՄՆ Սահմանադրության 14-րդ փոփոխության։
Նախագահ Թրամփը փորձել էր սահմանափակել այդ իրավունքը գործադիր հրամանագրով՝ պնդելով, որ անօրինական ներգաղթյալների և ժամանակավոր ԱՄՆ-ում գտնվողները  երեխաները չեն ենթարկվում դրա իրավասությանը և, հետևաբար, չեն կարող ստանալ ծննդյան իրավունքով քաղաքացիություն։
Դատավորներից հինգը, այդ թվում՝ գլխավոր դատավոր Ռոբերտսը, համաձայնել են, որ Թրամփի գործադիր հրամանագիրը հակասում է Սահմանադրության 14-րդ փոփոխությանը։ Դատավոր Բրեթ Քավանոն առանձին կարծիքով նշել է, որ, իր գնահատմամբ, հրամանագիրը խախտում է նաև դաշնային օրենքը։
BBC-ի փոխանցմամբ՝ Truth Social հարթակում հրապարակված գրառմամբ Թրամփը դատարանի որոշումը բնութագրել է որպես չափազանց վատ և հայտարարել, որ շարունակելու է պայքարը՝ ծննդյան իրավունքով քաղաքացիությունը օրենսդրական ճանապարհով վերացնելու համար։
«Սահմանադրական երկարատև և դժվարամատչելի փոփոխություն անհրաժեշտ չէ», - ասել է նա։ «Կոնգրեսը պետք է այսօր սկսի աշխատանքը մեր երկրում ծննդյան իրավունքով քաղաքացիությանը վերջ դնելու ուղղությամբ»։
ԱՄՆ-ում 1868 թվականից ի վեր քաղաքացիություն է շնորհվում երկրի տարածքում ծնված բոլոր անձանց։ Այդ իրավունքը ամրագրված է Սահմանադրության 14-րդ փոփոխությամբ և հետագայում վերահաստատվել է Գերագույն դատարանի մի շարք որոշումներով։
Թրամփի վարչակազմը պնդում էր, որ 14-րդ փոփոխության մեջ օգտագործված «իրավասություն» եզրույթը պետք է բացառի այն անձանց երեխաներին, որոնց ծնողները մշտական բնակության իրավունք չունեն ԱՄՆ-ում։
Դատարանի ինը անդամներից երեքը ներկայացրել են անհամաձայնություն։
Այլախոհ դատավորները, որոշումը բնութագրել են որպես լուրջ սխալ, որը քաղաքացիություն է շնորհում գրեթե յուրաքանչյուրին, ով պատահաբար ծնվել է  երկրում, այդ թվում՝ այն անձանց երեխաներին, որոնք ԱՄՆ են գալիս երեխա ունենալու և հետագայում վերադառնում են իրենց երկիր։
X սոցիալական հարթակում Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Սթիվեն Միլլերը, որը հայտնի է ներգաղթային ավելի խիստ քաղաքականությանն իր աջակցությամբ, որոշումը բնութագրել է որպես Գերագույն դատարանի պատմության մեջ ամենաավերիչ և ամենաանհեթեթ որոշումներից մեկը։
«Ամերիկյան քաղաքացիությունը աշխարհի բնածին իրավունքը չէ»,-գրել է նա։

The Supreme Court has ruled that babies born in the US have a constitutional right to citizenship, rejecting Donald Trump's bid to end the 150-year-old policy, the BBC reported.
In a 6-3 decision, Chief Justice John Roberts ruled that children born in the US "to parents unlawfully or temporarily present" are "citizens at birth" under the 14th amendment.
President Trump had sought to limit the right through an executive order, arguing that the children of undocumented immigrants and some temporary visitors were not "subject to the jurisdiction thereof", and thus not eligible for birthright citizenship.
The ruling is a major setback for Trump's immigration agenda, and has been welcomed by civil rights groups.
Five of the justices, including Chief Justice Roberts, agreed that Trump's executive order violates the Constitution's 14th Amendment. Justice Brett Kavanaugh wrote separately to say believes the order is in violation of federal law.
On Truth Social, Trump said that the court's decision was "too bad" and vowed to continue to fight to end birthright citizenship through legislation.
"No long and unwieldy constitutional amendment is necessary," he said. "Congress should today start work on ending expensive, and unfair to our country, birthright citizenship."
The US has granted citizenship to everyone born in the country since 1868, with the right enshrined in the 14th Amendment of the US Constitution, and bolstered by later US Supreme Court rulings.
Passed in the aftermath of the US civil war, the 14th Amendment - which was originally intended for recently freed slaves - reads that "all persons born or naturalised, and subject to the jurisdiction thereof, are citizens of the United States"
"Citizenship, then and now, was the right to have rights - to freely participate in our political community," Justice Roberts wrote in the majority opinion. "The Framers of the Fourteenth Amendment extended that promise to 'every free-born person in this land'," he wrote.
"We keep that promise today," the chief justice said.
The Trump administration argued that the "jurisdiction thereof" mentioned in the 14th Amendment should exclude children of people who do not live in the country permanently.
Three of the court's nine justices dissented from the decision: Justices Clarence Thomas, Neil Gorsuch and Samuel Alito.
Justice Thomas argued that the 14th amendment was being "repurposed for political projects" and that the freed slaves it was originally intended for "were Americans" with no allegiance to other countries.
Another of the dissenting Justices, Samuel Alito, described the ruling as a "serious mistake" that "confers citizenship on virtually anyone who happens to be born in this country", including those who come to the US with the explicit purpose of giving birth to a child and then returning to their country of origin.