Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Մասուդ Փեզեշքիանի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թեհրանում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։
Վարչապետը ևս մեկ անգամ իր ցավակցությունն է հայտնել ԻԻՀ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի մահվան կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կիսում է Իրանի ժողովրդի վիշտը։
Նախագահ Փեզեշքիանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ալի Խամենեիի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությանը մասնակցելու նպատակով Թեհրան ժամանելու համար։ Նա նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը բարձր է գնահատում դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի Կառավարության որդեգրած դիրքորոշումը և ցուցաբերած մարդասիրական աջակցությունը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով և համոզմունք հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն հետևողականորեն զարգանալ ու ամրապնդվել։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ՝ կարևորելով խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with Iranian President Masoud Pezeshkian in Tehran on Friday, reaffirming bilateral ties and discussing regional stability following the death of Iran's Supreme Leader, Ayatollah Ali Khamenei.
During the meeting, Pashinyan once again expressed his condolences over Khamenei's death, saying Armenia shares the grief of the Iranian people.
Pezeshkian thanked Pashinyan for traveling to Tehran to attend the official farewell ceremony for Khamenei. He said Iran highly values the Armenian government's position toward Iran during a difficult period, as well as the humanitarian assistance it has provided.
The Iranian president also congratulated Pashinyan on his victory in Armenia's parliamentary elections, expressing confidence that bilateral relations would continue to develop and strengthen.
The two leaders also exchanged views on issues of regional importance, emphasizing the need for consistent efforts to promote peace, stability and regional cooperation.