Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման ցավոտ սահմանափակումները Երևանի՝ դեպի ԵՄ շարժման գինն են. Ավատկով
«Ռուսաստան հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման ցավոտ սահմանափակումները Երևանի՝ դեպի Եվրամիություն շարժման գինն են»,- Երևանում կայացած «Հարավային Կովկասի էներգետիկ անվտանգությունը» թեմայով համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց արևելագետ, տարածաշրջանային քաղաքականության փորձագետ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հասարակական գիտությունների գիտական ​​տեղեկատվության ինստիտուտի Մերձավոր և հետխորհրդային Արևելքի բաժնի վարիչ Վլադիմիր Ավատկովը։
«Դա նույնիսկ գաղափարախոսական հարց չէ, այլ զուտ տնտեսական։ Կան ինտեգրացիոն հարթակներ՝ դուք չեք կարող լինել բազմաթիվ ինտեգրացիոն հարթակներում, հատկապես որ դրանց օրենսդրությունը չի համապատասխանում միմյանց»,- ասել է փորձագետը։
Ըստ նրա, այս առումով, Հայաստանի ԵՄ-ի ուղղությամբ շարժումը չի կարող և չի ֆինանսավորվի Ռուսաստանի կողմից, և այդտեղից էլ գալիս են այդ ցավոտ սահմանափակումները։
«Իսկապես, դրանք ցավոտ են ոչ միայն Հայաստանի, այլև Ռուսաստանի, մեր հասարակության համար։ Ի վերջո, պարզ հարցն այն է՝ ծիրանի գինը բարձրացե՞լ է։ Այո՛։ Եվ, իհարկե, սա նաև մեզ համար խնդիր է. մենք շատ էինք սիրում հայկական ծիրան։
Բայց սա այն գինն է, որը վճարվում է, ըստ էության, բառի լայն իմաստով, դեպի Եվրամիություն շարժվելու համար»,- ասել է Վլադիմիր Ավատկովը։
Նրա խոսքով, ներկայիս իրավիճակը կապված է գյուղատնտեսական արտադրանքի հետ, բայց, հաշվի առնելով ներկայիս դինամիկան, կարելի է նաև քննարկել գազային համաձայնագրի վերանայումը։

Аватков: Болезненные ограничения на экспорт из Армении в РФ – цена за движение Еревана в сторону ЕС
Болезненные ограничения на экспорт армянской сельхозпродукции в Россию – цена движения Еревана в сторону Европейского союза, сказал журналистам востоковед, эксперт по региональной политике, заведующий отделом Ближнего и постсоветского Востока Института научной информации по общественным наукам РАН Владимир Аватков на полях конференции «Энергобезопасность Южного Кавказа. Выбор Армении».
«Даже дело не в идеологической составляющей, а в сугубо экономической. Есть интеграционные платформы – вы не можете находиться в нескольких интеграционных платформах, тем более законодательства которых не соответствуют друг другу.
В этой связи движение Армении в сторону ЕС не может и не будет оплачиваться со стороны России, и отсюда возникают те болезненные ограничения.
На самом деле, они болезненные не только для Армении, но и для России, для нашего общества. В конце концов, простой вопрос – стоимость абрикоса выросла? Выросла. И конечно, эта проблема и для нас тоже – мы очень любили армянские абрикосы», – отметил он, добавив:
«Но это та цена, которую платят, по сути, в широком смысле слова и за движение в сторону Европейского союза».
По его словам, сейчас речь идет об истории с сельскохозяйственной продукцией, но дальше при развитии текущей динамики может быть и пересмотр газового соглашения.