Եվրոպայում անտառային հրդեհների պատճառով տարհանվել են հազարավոր մարդիկ
Ֆրանսիայի հարավ-արևմուտքում վերահսկողությունից դուրս եկած խոշոր անտառային հրդեհները շարունակում են լուրջ վտանգ ներկայացնել Իսպանիայի սահմանի մերձակա բնակավայրերի համար՝ հայտնում է Reuters-ը։
Աղետի հետևանքով շուրջ 10 հազար մարդ տարհանվել է ավելի քան երկու տասնյակ փոքր քաղաքներից և գյուղերից։ Պաշտոնյաների գնահատմամբ՝ երկուշաբթի սպասվող ուժեղ քամիները կարող են էլ ավելի բարդացնել իրավիճակը և նպաստել կրակի արագ տարածմանը։
Ֆրանսիական Պիրենեյների ստորոտում բռնկված հրդեհն արդեն ընդգրկել է մոտ 4600 հեկտար տարածք։ Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Լորան Նունյեսը նշել է, որ առավոտյան պայմանները կրկին վատթարացել են՝ ընդգծելով, որ հրշեջների պայքարը շարունակվում է նոր ուժով։
Մասնագետների կարծիքով՝ Ֆրանսիայում և ընդհանրապես Արևմտյան Եվրոպայում մայիս և հունիս ամիսներին գրանցված վաղաժամ ու ինտենսիվ շոգերը զգալիորեն բարձրացրել են անտառային հրդեհների վտանգը՝ անտառային տարածքները դարձնելով առավել խոցելի։
Հրդեհը հասել է նաև Տրևիլյաչի շրջակայք, որտեղ մոտակայքում անցկացվում է «Tour de France » բազմօրյա հեծանվավազքի երրորդ փուլը։ Տեղական իշխանությունները փակել են այդ հատվածը հանրության համար՝ արտակարգ ծառայությունների աշխատանքը հեշտացնելու նպատակով։ Չնայած մրցավազքը նախատեսվում է շարունակել, թիմային մեքենաների շարասյունը կկրճատվի նվազագույնի։
Միաժամանակ, Իսպանիայի սահմանային հատվածում հրդեհը ոչնչացրել է շուրջ 2200 հեկտար տարածք, որի 97 %-ը   գտնվում է Լես Գավարեսի պահպանվող բնական գոտում։ Կատալոնիայի իշխանությունները հայտնել են, որ կրակը վերահսկողության տակ է առնվել և կանխատեսումների համաձայն, ամբողջությամբ կմարվի շաբաթվա ընթացքում։ Այս գործով ոստիկանությունը ձերբակալել է Կատալոնիայի տարածաշրջանային կառավարության կապալառու ընկերության աշխատակցի, որը կասկածվում է ճանապարհի եզրին անկյունային հղկող մեքենայի օգտագործման հետևանքով հրդեհի բռնկման մեջ։
Իսպանիայի Կատալոնիայի հարավում՝ Կաստելյոն նահանգի արևելյան հատվածում, Սիեռա դե Էսպադա ազգային պարկում բռնկված մեկ այլ անտառային հրդեհի պատճառով տարհանվել է շուրջ 500 մարդ։ Այդ ազգային պարկը հայտնի է խցանե կաղնու արժեքավոր անտառներով, և հրդեհը մտահոգություն է առաջացրել նաև բնապահպանական տեսանկյունից։

Thousands evacuated from homes in southwest France amid wildfire
A wildfire burning out of control in southwestern France has forced ​the evacuation of over 10,000 people from two dozen small towns and ‌villages near the Spanish border and officials said strong winds on Monday would further fan the blaze, Reuters reported.
The European Union said on Monday it was sending four waterbombing aircraft to France from Cyprus ​and Sweden to help firefighters around the city of Perpignan.
"Europe stands with ​France," European Commission President Ursula von der Leyen said on X
The ⁠fire has scorched some 4,600 hectares in the foothills of the French Pyrenees, local ​prefect Pierre Regnault de la Mothe said in a post on X.
"This morning conditions ​are deteriorating again," Interior Minister Laurent Nunez warned on French TV station TF1. "Today the battle resumes."
Early summer heatwaves in France and across western Europe in May and June have scorched vast areas ​of land, making them particularly vulnerable to wildfires this year.
The Trevillach blaze, which injured ​five people, including a firefighter, is burning in the vicinity of the third stage of the ‌Tour ⁠de France. Local authorities have closed the leg to the public to allow emergency services easy access to the area. Although the race will proceed, the motorcade of team vehicles that follows will now be kept to a minimum.
On the Spanish side ​of the border, the ​fire ravaged 2,200 ⁠hectares — 97% of them in the protected natural area of Les Gavarres — but Catalan authorities said late on Saturday that it ​was stable and would be completely extinguished during the week.
Police have ​arrested an ⁠employee of a company contracted by Catalonia's regional government who is suspected of having sparked the wildfire by using an angle grinder at the side of a road.
South of ⁠Catalonia, ​in the eastern Castellon province, 500 people were evacuated ​after a wildfire entered the Sierra de Espadan national park, home to a significant cork oak forest.