Նեյմարը հայտարարել է Բրազիլիայի հավաքականից հեռանալու մասին
Բրազիլիայի հավաքականի հարձակվող Նեյմարը հայտարարել է միջազգային կարիերան ավարտելու մասին անմիջապես թիմի Աշխարհի առաջնությունից դուրս մնալուց հետո։
Բրազիլիան 1/8 եզրափակչում 2-1 հաշվով պարտվել է Նորվեգիային։ 34-ամյա խաղացողը փոխարինման է մտել 67-րդ րոպեին և 100-րդ րոպեին խփել մխիթարական գոլ՝ իրացնելով 11 մետրանոց հարվածը։ Խաղից հետո աստղային խաղացողը հայտարարել է ազգային հավաքականից հեռանալու մասին։
«Ես փորձեցի ու փորձեցի։ Հիմա ամեն ինչ ավարտվեց։ Ես սկսեցի այստեղից և այստեղ էլ ավարտեցի ավարտեցի այստեղ», -Նեյմարի խոսքերն է մեջբերում Globo-ն։
Նա հիշել է, որ իր ազգային հավաքականի կազմում նորամուտը նշել է «Մետլայֆ» մարզադաշտում՝ 2010 թվականին ԱՄՆ-ի դեմ ընկերական խաղում, որը Նյու Ջերսիի նույն մարզադաշտն էր, որտեղ նախօրեին տեղի է ունեցել Նորվեգիայի դեմ խաղը։
Սա Նեյմարի կարիերայի չորրորդ Աշխարհի առաջնությունն էր։ Նա Բրազիլիայի ազգային հավաքականի կազմում ընդհանուր առմամբ անցկացրել է 130 խաղ՝ խփելով 80 գոլ։

Neymar suggested he may have played his final match for Brazil ​after scoring in their defeat by Norway in ‌the World Cup round of 16 on Sunday, Reuters reported.
The forward converted a stoppage-time penalty in Brazil's 2-1 loss, a result that eliminated ​the five-times champions and extended their wait for ​a sixth World Cup title.
Speaking briefly after ⁠the match to Bruno Formiga, a pundit for Brazilian ​channel ge tv, Neymar indicated that his tenure with ​Brazil had come to an end.
"I tried, I tried ... Now it's over! I started here, I finished here," Neymar said, ​referring to the stadium in New Jersey, where ​he made his Brazil debut in a friendly against the United ‌States ⁠in 2010.
The 34-year-old was moved to tears after the match. It was the national team's worst World Cup performance since 1990.
Brazil are now heading towards their ​longest spell without ​a World ⁠Cup title since they first won the tournament. By 2030, they will have ​gone 28 years without lifting the trophy.
If ​Neymar ⁠confirms his international retirement, he will end his Brazil career with 80 goals and 58 assists in 130 ⁠appearances.
Neymar ​has won multiple titles at ​club level but his only senior trophy with Brazil was the 2013 ​Confederations Cup.