Թուրքիայում ՆԱՏՕ-ի դեմ բողոքի ակցիաների ժամանակ ձերբակալվել է ավելի քան 100 մարդ
Թուրքիայում ավելի քան 100 մարդ է ձերբակալվել երեկ Անկարայում անցկացված ՆԱՏՕ-ի դեմ բողոքի երթից հետո։ Բողոքի ակցիան կազմակերպել էր Թուրքիայի կոմունիստական կուսակցությունը (TKP)՝ հաջորդ շաբաթ նախատեսված ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ։ Այդ մասին հայտնել է Reuters-ը  հղում անելով՝ կուսակցության հայտարարությանը, որտեղ նշվում է, որ ձերբակալվածների թվում են նաև իր վարչական անձնակազմի ներկայացուցիչներ։
Թուրքիան վաղը Անկարայում կհյուրընկալի ՆԱՏՕ-ի 32 անդամ երկրների ղեկավարներին և դաշինքի գործընկերների պաշտոնյաներին։ Գագաթնաժողովից առաջ իշխանությունները խստացրել են անվտանգության միջոցառումները մայրաքաղաքում՝ արգելելով հանրային հավաքները, սահմանափակելով մուտքը քաղաքի մի շարք հատվածներ և փակելով ճանապարհներ։
Բողոքի երթը անցկացվել է Անկարայի Քըզըլայ հրապարակում։ Տարածված տեսանյութերում երևում են ցուցարարներ, որոնք ՆԱՏՕ-ի դեմ կարգախոսներ են վանկարկում, մինչդեռ ոստիկանությունը երթը դադարեցնելու համար կիրառել է արցունքաբեր գազ։
Նույն օրը կուսակցությունը կազմակերպել է նաև առանձին բողոքի ակցիա Ստամբուլում, որտեղ հարյուրավոր մարդիկ երթով շարժվել են Թաքսիմ հրապարակից դեպի Դոլմաբահչե։ Քադըքյոյ շրջանում ևս անցկացվել են երկու առանձին հակաՆԱՏՕ-ական բողոքի ակցիաներ։ Չնայած ոստիկանության մեծ ներկայությանը՝ Ստամբուլում բախումներ չեն արձանագրվել։
«Մենք այսօր հավաքվել ենք Թուրքիայի տարբեր շրջաններում՝ ՆԱՏՕ-ի դեմ մեր բողոքն արտահայտելու համար։ Մենք ասել էինք, որ Անկարան չենք հանձնի ՆԱՏՕ-ի կողմնակիցներին և թույլ չենք տա, որ քաղաքը լռի։ Մենք կատարել ենք այդ խոստումը»,- հայտարարել է Կոմունիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղար Քեմալ Օքույանը։
Թուրքիայի կառավարությունը դեռևս չի մեկնաբանել ո՛չ բողոքի ցույցերը, ո՛չ էլ զանգվածային ձերբակալությունները։
Միաժամանակ վերջին շաբաթներին երկրում շարունակվում են հակաահաբեկչական գործողությունները։ Անցյալ ամիս Անկարայում իրականացված գործողությունների շրջանակում ձերբակալվել էր 103 մարդ, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ 225 անձ։ Կիրակի օրը նաև հաղորդվել է ևս 39 մարդու ձերբակալության մասին, որոնց թվում եղել են անկախ լրատվամիջոցների լրագրողներ, ակտիվիստներ և գիտնականներ։
Քրդամետ,  Դեմոկրատական կուսակցության համանախագահ Թունջեր Բաքիրհանը և գլխավոր ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության ներկայացուցիչ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն քննադատել են կալանավորումները՝ դրանք գնահատելով որպես ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից առաջ հիմնարար իրավունքների սահմանափակման անընդունելի միջոց։

More than 100 detained at anti-NATO protests in Turkey
Turkish authorities detained more than 100 people taking part in an anti-NATO protest march organised by the Communist Party ​of Turkey (TKP) on Sunday, ahead of an alliance summit in Ankara next week, ‌the party said in a statement.
Turkey will host leaders from the 32 allied countries, as well as officials from NATO's partners, in Ankara for a summit on Tuesday and Wednesday. Authorities have ramped up security measures across the ​Turkish capital ahead of the meeting, banning demonstrations, barricading large parts of the city, ​and closing off roads, Reuters reported.
In a statement, the TKP said it had organised the ⁠protest march in Ankara's central Kizilay square, adding that more than 100 party members, including administrators, ​had been detained.
Footage showed flag-waving protesters chanting slogans including "Murderer NATO, get out of country" and "No passage ​to NATO", as riot police intervened using tear gas to disperse crowds.
In a separate protest organised by the TKP, hundreds of people marched from Istanbul's Taksim Square to Dolmabahce. There were also two separate protests organised by leftist ​groups in the Kadikoy district. Despite a heavy police presence, there were no scuffles during the ​protests in Istanbul.
"We have gathered today in many parts of Turkey to protest against NATO," TKP Secretary General ‌Kemal ⁠Okuyan said in Istanbul.
"We said that we would not hand over Ankara to supporters of NATO, that we would not allow Ankara to remain silent. We have fulfilled that promise."
The government did not immediately comment on the protests or the detentions.
Authorities last month arrested 103 people as part of anti-terror raids in ​Ankara in which 225 ​people were detained.
Separately, 39 ⁠others, including journalists from independent outlets, activists, and academics, were detained in anti-terror raids across the country, media reported on Sunday.
Tuncer Bakirhan, co-chair of ​Turkey's pro-Kurdish DEM Party, and main opposition Republican People's Party's (CHP) court-appointed chairman ​Kemal Kilicdaroglu ⁠criticised the detentions as unacceptable measures hindering basic rights ahead of the NATO summit.
"The country has been fully turned into a detention centre by using the NATO summit as an excuse," Bakirhan said on ⁠X. "We are ​living through days of undeclared martial law."
Turkish prosecutors have ​previously said the operations were part of efforts to uncover militant group activities, without mentioning the summit.