Շրի Լանկայի բանտում այսօր կալանավորների երկու խմբերի միջև տեղի ունեցած բախումների հետևանքով զոհվել է 25 մարդ, մոտ 100-ը՝ վիրավորվել, հայտնում է Reuters-ը։
Բախումները սկսվել են երեկ դատապարտված բանտարկյալների և կալանքի տակ գտնվողների միջև Նեգոմբո ափամերձ քաղաքի բանտում։ Այն գտնվում է առևտրային մայրաքաղաք Կոլոմբոյից մոտ 35 կմ հյուսիս։
Ոստիկանության աղբյուրները հայտնել են, որ բանտի ներսում տարածքները դեռևս ուսումնասիրվում են պարզելու զոհվածների և վիրավորների ինքնությունը։
Կադրերում երևում է բանտի դարպասների մոտ ոստիկանական մեծ ուժեր, երբ ոստիկանական ավտոբուսը, որը տեղափոխում էր վիրավոր կալանավորներին, որոնցից մի քանիսը պառկած էին հատակին։

Twenty-five dead, 100 injured in clashes at Sri Lanka prison
Twenty-five people were killed ​and about 100 injured in clashes between ‌two groups of prisoners at a prison in Sri Lanka on Monday, two police sources ​and one hospital source told Reuters.
The ​clashes began on Sunday between convicted prisoners ⁠and those under detention at the ​prison in the coastal town of Negombo, ​about 35 km (20 miles) north of the commercial capital city of Colombo, the sources said.
The trigger for ​the clashes was not immediately known.
Police ​sources said that areas within the prison were still ‌being ⁠cleared, with officials working to account for the dead and the injured.
"Military has been requested to provide support to the police ​but at ​the moment ⁠they are on standby," Army spokesman Brigadier Waruna Gamage told ​Reuters.
Visuals from Derana TV showed heavy ​police ⁠deployment outside the gate of the prison as a police bus carrying the injured ⁠inmates, ​some of them sprawled ​on its floor, left the premises.