Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդության քննությունն ավարտվել է, դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ. փաստաբան
ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդության քննությունն ավարտվել է։ Դատարանը հեռացել է խորհրդականա սենյակ, նախապես կտեղեկացնի որոշումը հրապարակելու ժամի մասին։ Լրագրողներին ասաց Գագիկ Ծառուկյանի պաշտպաններից Երեմ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ քննչական կոմիտեն Գագիկ Ծառուկյանին երկու ամսով կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել։ Միջնորդության քննությունը սկսվել է առավոտյան։ Գործով դատավորն է ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Գարիկ Աբելյանը։ Ծառուկյանը ձերբակալվել է նախօրեին։
ՔԿ-ն երեկ տարածել էր հաղորդագրություն, ըստ որի, կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթներից մեկով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գ.Ծ.-ի կազմակերպմամբ մի շարք անձինք 2022-2024 թվականների ընթացքում առերևույթ կատարել են առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում: Ծառուկյանի փաստաբանը հայտարարել է, որ մեղադրանքներմ աբսուրդային ու ծիծաղելի են։

An Armenian court on Tuesday concluded a hearing on prosecutors' request to place opposition leader Gagik Tsarukyan in pretrial detention for two months, with the judge retiring to deliberate before issuing a ruling.
Attorney Yerem Sargsyan told reporters that the court would announce in advance when it would deliver its decision.
The detention request follows Tsarukyan's arrest on Monday. The hearing was presided over by judge Garik Abelyan of the Court of General Jurisdiction.
The Investigative Committee said on Monday that evidence gathered in one of its ongoing criminal investigations indicates that Tsarukyan allegedly organized a scheme in which several individuals committed large-scale fraud and laundered money between 2022 and 2024.
Tsarukyan denies the allegations. His lawyer dismissed the accusations as "absurd" and "ridiculous."