Հայաստանի համար սա նշանակում է արտաքին անվտանգային մարտահրավերների սրացում. Վարդան Բալյան
«Այսօր Թուրքիայում մեկնարկում է ՆԱՏՕ֊ի գագաթաժողովը, որին լիիրավ մասնակցի կարգավիճակով հրավիրված է նաև Ուկրաինան։ Ու օրակարգում ներառված են նաև ուկրաինական առաջարկներ, ինչն ըստ էության նշանակում է, որ ուկրաինական պատերազմը արդեն պաշտոնապես դառնում է ՆԱՏՕ֊ի ռազմական պլանավորման առանցքներից մեկը։ Այս համատեքստում հատկանշական է ռուս֊ադրբեջանական հարաբերություններում վերջին իրադարձությունները կապված Շուշիում Ռուսաստանի էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքների քննարկման հետ»,-գրում է քաղաքական վերլուծաբան Վարդան  Բալյանը։
«Լրահոսում համարյա աննկատ մնաց, որ Շուշիում բարձրաձայն հնչեցին հայտարարություններ Ռուսաստանում չերքեզների ցեղասպանության ճանաչման, ցարական Ռուսաստանի և Խորհրդային Միության գոյության տարիներին Կովկասի ժողովուրդների նկատմամբ ռուսական և սովետական օկուպացիոն իշխանությունների կողմից իրականացված բռնաճնշումների քաղաքականության դատապարտման հայտարարություններ, որից հետո Ադրբեջանի դեսպանը կանչվեց ռուսական ԱԳՆ։
Ակնհայտ է, որ Ռուսաստան֊Արևմւոտք հակամարտությունը ինստիտուցիոնալիզացվում է և ավելի է կոշտանալու տեսանելի ապագայում։ Հայաստանի համար սա նշանակում է արտաքին անվտանգային մարտահրավերների սրացում, որ կանխատեսելիորեն ուղեկցվելու ներքաղաքական դաշտում ընդդիմադիր հանրային շերտերի ու քաղաքական դերակատարների նկատմամբ ճնշումների աճով։ Ծառուկյանը գուցե առաջինն է հետընտրական հաշվեհարդարների շքերթում, բայց հաստատապես ոչ վերջինը։
Այսպես կոչված ընդդիմադիր խոշոր եռյակին սպառնացող գոյաբանական պատերազմի հիմքում իրականում Փաշինյանի իշխանության կենսունակության ապահովման հրամայականն է։ Բայց անգամ եթե ընտրությունների արդյունքներով հաղթող ինքնահռչակված ուժին հաջողվի ոչնչացնել օլիգարխիկ ընդդիմությանը, այդ չի լուծելու առկա քաղաքական ճգնաճամը, այն ավելի է խորանալու։ Սա անխուսափելի և անկասելի գործընթաց է, որի միակ հանգուցալուծումը կառավարող խունտայի իշխանազրկումն է։
Կարծում եմ, առաջիկայում նոր ընդդիմության ձևավորման հանրային պահանջը կբյուրեղանա վերջնականապես։ Պահանջարկն, ինչպես հայտնի է, ծնում է առաջարկ, բայց որպեսզի հանրությունը աջակցի մերօրյա նեոբոլշևիկ բռնապետիկի իշխանազրկմանը քաղաքականությունից հասկացող առողջ ուժերն ու անհատները պետք է միավորվեն հայկական պետականության պահպանման, մեր ազգային ինքնության ու ժողովրդավարության պաշտպանության օրակարգի շուրջ»։

Political analyst Vardan Balyan warned on Tuesday that Armenia is entering a period of intensified external security challenges as NATO’s summit in Turkey places the war in Ukraine at the center of its military planning and as Russia’s strained relations with Azerbaijan take on new dimensions.
In a social media post, Balyan noted that Ukraine’s full participation in the summit and the inclusion of its proposals in the agenda underscore how the conflict has become a structural focus for NATO’s strategic posture. He highlighted recent developments in Shushi, where discussions on ethnic minority rights in Russia included calls for recognition of the Circassian genocide and condemnation of Russian and Soviet-era repressions in the Caucasus. The remarks prompted Moscow to summon Azerbaijan’s ambassador, signaling friction between the two states.
According to Balyan, these dynamics reflect the institutionalization of the Russia–West confrontation, which is likely to harden in the foreseeable future. For Armenia, he argued, this translates into mounting external security threats that will be accompanied by increased domestic political pressure on opposition figures and parties. He suggested that opposition leader Gagik Tsarukyan may be the first target in what he described as a post-election crackdown, but “certainly not the last.”
Balyan contended that the existential struggle facing Armenia’s opposition is rooted in Prime Minister Nikol Pashinyan’s imperative to preserve his government’s viability. Even if the ruling bloc succeeds in neutralizing oligarchic opposition forces, he said, the political crisis will deepen rather than resolve. “This is an inevitable and unstoppable process, whose only resolution is the removal of the governing junta,” he wrote.
The analyst predicted that public demand for the formation of a new opposition will crystallize in the near future, stressing that only a coalition of politically competent actors united around the defense of Armenian statehood, national identity, and democracy could mobilize society against a “neo-Bolshevik dictatorship.”