Բագրատ Սրբազանը հայց է ներկայացրել՝ ընդդեմ Փաշինյանի. Նա պահանջում է հերքել կաշառքով ընդդիմության օգտին քվեարկելու մասին հայտարարությունները
11:50 07/07/2026
Բագրատ Սրբազանը հայաց է ներկայացրել վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշին յանի դեմ․ Նա դատարանի միջոցով Փաշինյանից պահանջում է  հրապարակայնորեն հերքել հայցվոր իր պատիվը, արժանապատվությունը և բարի համբավը արատավորող, իրականությանը չհամապատասխանող փաստացի տվյալները։
Panorama.am-ը Դատալեքսից տեղեկացավ, որ հայցադիմումը դատարարան մուտք գրվել է երեկ՝ հուլիսի 6-ին, նույն օրը այն մակագրվել  է դատավոր Մարինա  Տաշչյանին։
Հայցադիմումի մեջ մասնավորապես ասված է.
«Պարտավորեցնել պատասխանող Նիկոլ Վովայի Փաշինյանին՝ դատական վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո 5 (հինգ) աշխատանքային օրվա ընթացքում հրապարակայնորեն հերքել հայցվոր Վազգեն Պետրոսի Գալստանյանի պատիվը, արժանապատվությունը և բարի համբավը արատավորող, իրականությանը չհամապատասխանող փաստացի տվյալները՝ ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում (www.gov.am), ՀՀ վարչապետի պաշտոնական կայքում (www.primeminister.am), ինչպես նաև առնվազն 5000 տպաքանակ ունեցող մամուլի միջոցով հրապարակելով հետևյալ տեքստը.
«ՀԵՐՔՈՒՄ. Ես՝ Նիկոլ Փաշինյանս, հայտնում եմ, որ 11.06.2026 թվականին ՀՀ Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում իմ կողմից հնչեցված այն պնդումները, թե «ՔՊ-ն ստացել է 100 %-ով օրգանիկ քվե, էն մյուս ուժերը ստացել են 100%-ով ընտրակաշառքով քվե... Առանց փողի, նրանց օգտին ոչ մեկը չի քվեարկել, բացարձակապես ոչ մեկը», չեն համապատասխանում իրականությանը և հանդիսանում են զրպարտություն ընտրություններին այլ քաղաքական ուժի օգտին քվեարկած ՀՀ քաղաքացի Վազգեն Պետրոսի Գալստանյանի նկատմամբ»։
2. Պատասխանող Նիկոլ Վովայի Փաշինյանից հօգուտ հայցվոր Վազգեն Պետրոսի Գալստանյանի բռնագանձել 49,7 (քառասունինը ամբողջ յոթ տասնորդական) ՀՀ դրամ՝ որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում:
3. Պատասխանող Նիկոլ Վովայի Փաշինյանից հօգուտ հայցվոր Վազգեն Պետրոսի Գալստանյանի բռնագանձել նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը»։

Архиепископ Баграт Галстанян подал в суд на Никола Пашиняна: требует опровергнуть слова о «100% голосов за деньги»
Основатель движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян (в миру – Вазген Петросович Галстанян) подал в суд иск против занимающего пост премьер-министра Армении Никола Пашиняна, потребовав публичного опровержения порочащих его честь, достоинство и добрую репутацию, не соответствующих действительности сведений.
Как стало известно Panorama.am из судебной информационной системы Datalex, иск был зарегистрирован 6 июля и в тот же день завизирован на имя судьи Марины Ташчян.
Согласно исковому заявлению, Галстанян просит суд обязать Пашиняна в течение пяти рабочих дней после вступления судебного решения в законную силу опубликовать опровержение на официальных сайтах правительства Армении и премьер-министра, а также в печатном СМИ тиражом не менее 5 тыс. экземпляров.
Текст предлагаемого опровержения гласит: «Я, Никол Пашинян, сообщаю, что озвученные мной на брифинге после заседания правительства 11.06.2026 г утверждения, будто "партия "Гражданский договор" получила на 100% органические голоса, а остальные политические силы – голоса на 100% за счет подкупа избирателей" и будто"без денег за них не проголосовал бы абсолютно никто", не соответствуют действительности и являются клеветой в отношении гражданина Республики Армения Вазгена Петросовича Галстаняна, проголосовавшего за другую политическую силу».
Кроме того, истец требует взыскать с ответчика Никола Воваевича Пашиняна 49,7 драма в качестве компенсации нематериального вреда, а также возместить сумму уплаченной государственной пошлины.