Ստացել եմ ծանուցում, որ սեպտեմբերի 1-ից այլևս դադարելու եմ դասավանդել ԵՊՀ-ում. Ռուբեն Մելիքյան
Իրավապաշտպան, փաստաբան, Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը տեղեկցնում է՝ ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնը զբաղեցնող անձի ստորագրությամբ ստացել է ծանուցում առ այն, որ սեպտեմբերի 1-ից այլևս դադարելու է դասավանդել ԵՊՀ-ում։
«Ինձ համար ակնհայտ է, որ այս որոշումը պայմանավորված է իմ իրավապաշտպանական գործունեությամբ ու հանրային ակտիվությամբ, քանի որ ինձ չի ներկայացվել և չէր էլ կարող ներկայացվել բուն դասավանդման որակի վերաբերյալ որևէ նկատառում։
Հակառակ մեծ զբաղվածությանս, Համալսարանական նոր սերունդների կրթությանը տասնամյակներ շարունակ իմ լուման ներդնելու որոշումս առաջին հերթին պայմանավորված է եղել իմ Մայր կրթօջախի նկատմամբ ունեցածս բարոյական պարտավորությամբ։ Ուստի Մայր բուհում 23-ամյա դասախոսական աշխատանքս ավարտում եմ հանգիստ խղճով ու բացճակատ։
Միևնույն ժամանակ, ԵՊՀ ռեկտորի պաշտոնը ժամանակավորապես զբաղեցնող անձի այս որոշումը դիտարկում եմ որպես կամայականության ու ապօրինության դրսևորում։ Այն փոքր կաթիլ է Հայաստանի «ադրբեջանացման» հրեշավոր ծրագրում, որի կարևոր բաղադրիչ է գիտա-կրթական համակարգի վեթինգը։ Այս առումով, իմ հանդեպ կայացված որոշումը ո՛չ առաջինն է, ո՛չ էլ, ցավոք, վերջինը։
ՀԳ. Կրթական ու գիտական գործունեությունս բնականաբար շարունակելու եմ։ Մոտ օրերս կհայտարարեմ Մխիթար Գոշի Հայոց Դատաստանագրքի վերաբերյալ մենագրությանս շնորհանդեսի օրը։ Շուրջ 6 տարվա աշխատանքս շուտով կհանձնեմ ընթերցողի դատին, ու կտեսնեք՝ որքա՜ն նման են ժամանակները։ Այն ժամանակ նույնպես մարդիկ պայքարում էին Հայաստանը «ապահայկականացման» ծրագրի դեմ ու նույնպես ենթարկվում էին տարատեսակ հալածանքների»,-գրել է նա։

Рубен Меликян: Получил уведомление о прекращении своей преподавательской деятельности в ЕГУ с 1 сентября
17:27 08/07/2026
Правозащитник, адвокат и бывший омбудсмен Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Рубен Меликян сообщил, что получил уведомление за подписью занимающего пост ректора Ереванского государственного университета (ЕГУ) о прекращении своей преподавательской деятельности в вузе с 1 сентября.
По словам Меликяна, решение связано с его правозащитной деятельностью и общественной активностью.
«Для меня очевидно, что это решение обусловлено моей правозащитной деятельностью и общественной активностью, поскольку мне не были представлены и не могли быть представлены какие-либо замечания относительно качества моего преподавания», – написал он.
Меликян отметил, что на протяжении 23 лет преподавал в Альма-матер, несмотря на большую занятость, считая это моральным обязательством перед вузом.
«Свои 23 года преподавательской работы в главном университете страны я завершаю со спокойной совестью и с открытым лицом», – заявил он.
При этом правозащитник назвал решение руководства ЕГУ проявлением произвола и беззакония.
«Я расцениваю это решение временно занимающего пост ректора Ереванского государственного университета лица как проявление произвола и беззакония. Это маленькая капля в чудовищной программе "азербайджанизации" Армении, важной частью которой является веттинг научно-образовательной системы. В этом плане принятое касательно меня решение – не первое и, к сожалению, не последнее», – написал Меликян.
Он добавил, что продолжит заниматься образовательной и научной деятельностью и в ближайшее время объявит о презентации своей монографии, посвященной «Судебнику» Мхитара Гоша.
«Около шести лет работы вскоре будет представлено читателю, и вы увидите, насколько похожи времена. Тогда люди также боролись против программы "деармянизации" Армении и также подвергались различным преследованиям», – отметил Меликян.