Թեհրանը հետ է կանչել է Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին՝ Իրանին ուղղված մեղադրանքների պատճառով
Բրիտանական պաշտոնյաների կողմից Իրանի Իսլամական Հանրապետության հասցեին հնչեցված մեղադրանքներից հետո, Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը կանչվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության Արևմտյան Եվրոպայի հարցերով գլխավոր տնօրենի օգնական Ալիռեզա Յուսեֆիի կողմից, և դեսպանին փոխանցվել է երկրի բողոքը բրիտանական կառավարության կողմից իրանցի ժողովրդի նկատմամբ անպատշաճ մոտեցման դեմ։ Այս մասին հայտնում է իրանական «Մեհր» լրատվական գործակալությունը։
«Բողոքելով բրիտանացի պաշտոնյաների այն անհիմն և կեղծ պնդումների դեմ, թե Իրանը փորձում է հակաանվտանգության միջոցառումներ իրականացնել Մեծ Բրիտանիայում, Յուսեֆին նշել է, որ այս տեսակի մեղադրանքները ոչ այլ ինչ են, քան միջազգային իրավունքին հակասող ապակառուցողական վարքագծի, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ի և սիոնիստական ​​ռեժիմի հետ հանցակցության՝ նողկալի հանցագործություններ կատարելու և Արևմտյան Ասիայի տարածաշրջանը անկայունացնելու, ինչպես նաև հակաիրանական ահաբեկչական ցանցեր տեղակայելու համար պատասխանատվությունից խուսափելու ցուցադրություն»,-գրում է աղբյուրը։
Իրանի դեմ ծիծաղելի և հորինված մեղադրանքներ հնչեցնելու փոխարեն, գլխավոր տնօրենը խորհուրդ է տվել Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը վերանայել իր վարքագիծը իրանցի ազգի նկատմամբ և դադարեցնել ահաբեկչական և բռնի ցանցերին ու անհատներին հյուրընկալելն ու աջակցելը, ինչպես նաև դադարեցնել Իսրայելի ցեղասպանական և ահաբեկչական ռեժիմին լիակատար աջակցությունը, որը համաշխարհային խաղաղության և անվտանգության համար ամենամեծ անվտանգության սպառնալիքն է։
Նաև ընդգծվել է, որ Մեծ Բրիտանիայի կողմից ապարտհեյդի և կեղծ իսրայելական ռեժիմի կողմից ֆինանսավորվող և ղեկավարվող ահաբեկչական ցանցերի շարունակական հյուրընկալումը, որոնց հիմնական դերը բռնություն և ահաբեկչություն հրահրելն է, խախտում է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության միջազգային իրավական պարտավորությունները՝ զերծ մնալ ահաբեկչությանը աջակցելուց, և պետք է հնարավորինս շուտ դադարեցվի։

In the wake of the accusations leveled by the British officials against the Islamic Republic of Iran, the UK ambassador to Tehran was summoned by Assistant Foreign Minister and Director General for Western Europe at the Iranian Ministry of Foreign Affairs Alireza Yousefi, and the country’s protests against the British government's inappropriate approach towards the Iranian nation were conveyed to the envoy, MNA reported.
Submitting a written note in protesting the baseless and false claims of British officials that Iran is trying to carry out anti-security measures in the UK, Yousefi noted that these types of accusations are nothing more than projection and evasion of accountability for destructive behaviors that are contrary to the international law, especially complicity with the US and the Zionist regime in committing heinous crimes and destabilizing the West Asian region, as well as hosting anti-Iranian terrorist networks.
Instead of making ridiculous and fabricated accusations against Iran, the director general advised the UK government to revise its behavior towards the Iranian nation and stop hosting and supporting terrorist and violent networks and individuals, and also ceasing all-out support for the apartheid, genocidal, and terrorist regime of Israel which is the greatest security threat to the global peace and security.
It was also emphasized that the UK's continued hosting of terrorist networks that are funded and directed by the apartheid and bogus Israeli regime, and whose main role is to incite violence and terrorism, violates the UK government's international legal obligations to refrain from supporting terrorism and must be stopped as soon as possible.