Հայաստանը չի ապրի, եթե չազատագրվի այս իշխանությունից. Մետաքսե Հակոբյան
«Հայաստանում արդեն ութ տարի իշխանությունը բռնազավթած վարչախումբը հետևողականորեն քանդում է հայկական պետականության բոլոր հենասյուները։ Ոչնչացվել է թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականությունը, խաթարվել են պետական ինստիտուտները, արժեզրկվել են օրենքն ու արդարադատությունը»,- նշել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
Նա շարունակել է. «Ընտրակեղծիքներով, ընտրակաշառքով, վարչական ռեսուրսի բացահայտ չարաշահմամբ երրորդ անգամ վերարտադրված այս իշխանությունն այսօր վախով է կառավարում երկիրը։ Վենդետան դարձել է պետական քաղաքականություն, իսկ քաղաքական հետապնդումները՝ իշխանությունը պահպանելու հիմնական գործիքը։
Պատրաստվում է Սահմանադրության հերթական փոփոխությունը՝ ոչ թե հանուն Հայաստանի, այլ հանուն Նիկոլի քաղաքական օրակարգի։ Միաժամանակ բանտեր են նետվում բոլոր նրանք, ովքեր չեն հրաժարվում իրենց համոզմունքներից և շարունակում են պայքարել Հայրենիքի համար։
Հայաստանը վերածվել է մի երկրի, որտեղ արդեն նույնիսկ կանանց նկատմամբ քաղաքական բռնաճնշումը սովորական երևույթ է դարձել։ Հերթական կին քաղբանտարկյալը Արեգնազ Մանուկյանն է։
Բանտերում են ազգային արժանապատվությունը չվաճառած գործարարները։ Արդեն տասներեք ամիս որևէ իրավական հիմնավորման բացակայությամբ անազատության մեջ է պահվում աշխարհահռչակ գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանը։ Օրեր առաջ նույն հաշվեհարդարի հերթական զոհը դարձավ գործարար և բարերար Գագիկ Ծառուկյանը։
Փաշինյանը փորձում է հասարակությանը պարտադրել մի վտանգավոր պատկերացում՝ իբր հաջողության կարող են հասնել միայն նրանք, ովքեր թալանել են, հանցագործություն են կատարել։ Սակայն բարգավաճում ու անխոցելի են միայն այն գործարարները, որոնք խոնարհվում են իշխանության առաջ։ Իսկ նրանք, ովքեր պահպանում են արժանապատվությունը, պաշտպանում են Հայրենիքը, չեն համակերպվում Արցախի կորստի և Հայաստանի թուլացման հետ, ենթարկվում են հետապնդումների։
Կալանավորվում են քաղաքական գործիչներ։ Կրկին անազատության մեջ են Արմեն Աշոտյանն ու Ավետիք Չալաբյանը։ Հալածվում են հոգևորականներ, թեմերի առաջնորդներ, մտավորականներ, գիտնականներ, զոհված հերոսների ծնողներ, բարձրաստիճան զինվորականներ։
Հայաստանում արդեն անհնար է անուն առ անուն թվարկել բոլոր քաղբանտարկյալներին։
Հայաստանի Հանրապետությունը բռնազավթված է։
Հայաստանը չի ապրի, եթե չազատագրվի այս իշխանությունից։
Արցախի կորուստը չի կարող դառնալ ազգային համաձայնության հիմք։ Այն չի կարող ընդունվել որպես անշրջելի իրականություն։ Արցախի վերադարձի համար պայքարը ոչ միայն արցախցիների, այլ ամբողջ հայ ժողովրդի և Հայաստանի Հանրապետության գոյության պայքարն է։
Յուրաքանչյուր ոք, ով գիտակցաբար կոչ է անում համակերպվել Արցախի կորստի հետ, հրաժարվել վերադարձի պայքարից և այդ պարտությունը ներկայացնել որպես վերջնական լուծում, իմ համոզմամբ, գործում է Հայաստանի պետական շահերի դեմ»։

Метаксе Акопян: Армения не выживет, если не освободится от нынешней власти
«За восемь лет узурпировавший власть в Армении режим последовательно разрушает все столпы армянской государственности. Разрушены как внутренняя, так и внешняя политика, подорваны государственные институты, обесценены закон и правосудие», – заявила депутат Национального собрания Республики Арцах (НКР) от фракции «Справедливость» Метаксе Акопян.
По ее словам, власть, которая в третий раз воспроизвела себя посредством фальсификаций, подкупа избирателей и открытого злоупотребления административным ресурсом, сегодня управляет страной с помощью страха.
«Вендетта стала государственной политикой, а политические преследования – главным инструментом сохранения власти.
Готовятся очередные изменения в Конституцию – не во имя Армении, а во имя политической повестки Никола Пашиняна. Одновременно в тюрьмы бросают всех, кто не отказывается от своих убеждений и продолжает бороться за Родину.
Армения превратилась в страну, где даже политические репрессии в отношении женщин стали обычным явлением. Очередной женщиной-политзаключенной стала Арегназ Манукян.
В тюрьмах находятся предприниматели, не поступившиеся своим национальным достоинством. Уже тринадцать месяцев без каких-либо правовых оснований под домашним арестом удерживается всемирно известный предприниматель и меценат Самвел Карапетян. Несколько дней назад очередной жертвой этой расправы стал предприниматель и благотворитель Гагик Царукян.
Пашинян пытается навязать обществу опасное представление, будто добиться успеха могут только те, кто занимался грабежом или совершал преступления. При этом процветают и являются неуязвимыми лишь те бизнесмены, которые склоняются перед властью. А кто сохраняет достоинство, защищает Родину и не смирился с потерей Арцаха и ослаблением Армении – подвергаются преследованиям.
Под арестом оказываются политические деятели. Вновь лишены свободы Армен Ашотян и Аветик Чалабян. Преследованиям подвергаются священнослужители, главы епархий, представители интеллигенции, ученые, родители погибших героев, высокопоставленные военные.
Сегодня в Армении уже невозможно перечислить поименно всех политических заключенных.
Республика Армения оккупирована.
Армения не выживет, если не освободится от этой власти.
Потеря Арцаха не может стать основой национального согласия. Она не может быть признана необратимой реальностью. Борьба за возвращение Арцаха – это борьба не только арцахцев, но и всего армянского народа, а также Республики Армения за собственное существование.
Каждый, кто сознательно призывает смириться с потерей Арцаха, отказаться от борьбы за его возвращение и представить это поражение как окончательное решение, по моему убеждению, действует против государственных интересов Армении», – заявила Акопян.