Թուրքիան իր ուզածին հասել է ռուսների հետ գործարքով և հիմա շրջվել է դեպի Վաշինգտոն կամ Եվրոպա, բայց Անկարան կարող է մնալ իր իսկ հնարքի տակ. Հակոբ Բադալյան
Քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը, անդրադառնալով ուսական C400 ՀՕՊ համակարգերը Մերձավոր արևքլեի երկրներից մեկին վաճառելու թեմային, գրում է.
«Թուրքական մամուլը գրում է, որ Անկարան կարող է ռուսական C400 ՀՕՊ համակարգերը տրամադրել մերձավորարեւելյան երկրներից մեկին՝ հավանաբար Կատարին կամ Էմիրություններին: Առայժմ այդ տեղեկությունը չի հերքվել պաշտոնապես: Իհարկե պարզ է, որ դա չի կարող լինել առանց Ռուսաստանի համաձայնության: Հավանաբար նաեւ այդ համաձայնությունը ստանալու համար էր Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ֆիդանը ՆԱՏՕ գագաթնաժողովից կարճ ժամանակ առաջ թռչել Ռուսաստան՝ երկօրյա այցով, հանդիպելով նաեւ Պուտինի հետ:
Թուրքիան այդ ՀՕՊ համակարգերը գնելու պատճառով հայտնվեց ամերիկյան սանկցիաների տակ, այդ թվում ռազմական ավիացիայի ծրագրերին վերաբերող, ներառյալ Ֆ35 կործանիչները: Վաշինգտոնը կասեցրեց դրանց վերաբերյալ համաձայնությունը:
Հիմա, Թուրքիան պայմանավորվում է Վաշինգտոնի հետ՝ այդ ծրագրերը վերականգնելու մասով, հրաժարվելով ռուսական ՀՕՊ համակարգերից:
Այս պատկերը խիստ բնորոշում է թուրքական քաղաքականությունը: Մոտ տասնամյակ առաջ նրանք էական համաձայնություններ կորզեցին ռուսներից՝ գնելով այդ ՀՕՊ համակարգերն ու թերեւս խոստանալով հակադրվել ՆԱՏՕ-ին, իսկ հիմա նրանք հրաժարվում են այդ համակարգերից եւ պայմանավորվում են ԱՄՆ ու ՆԱՏՕ-ի հետ, այն բանից հետո, երբ իրենց ուզածը ստացան ռուսներից:
Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Պեսկովը հաստատել է, որ C400-ների առնչությամբ շփումներ կան Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ։ Պեսկովը հայտարարել է, թե դա շատ զգայուն թեմա է։
Ըստ ամենայնի, Ռուսաստանը Թուրքիայից բավականին գին կուզի՝ նրան C400–ներից այսպես ասած ազատվելու հնարավորություն ընձեռելու համար։ Այս իմաստով, իհարկե մի կողմից տպավորություն է, որ Թուրքիան իր ուզածին հասել է ռուսների հետ գործարքով եւ հիմա շրջվել է դեպի Վաշինգտոն կամ Եվրոպա, բայց գործնականում իհարկե Անկարան կարող է մնալ իր իսկ հնարքի տակ, հաշվի առնելով ներկայիս իրադրության բարդությունը։ Եվ դա է իհարկե պատճառը, որ ՆԱՏՕ գագաթնաժողովից առաջ Ֆիդանը մեկնեց Մոսկվա, որտեղից նրան ըստ էության ստիպեցին թռչել Կազան՝ եթե ուզում է հանդիպում Պուտինի հետ։ Իս Պուտինի հետ հանդիպում Ֆիդանն իհարկե ուզում էր։
Ընդ որում, այդ իմաստով Կազանի հանգամանքը խիստ հատկանշական է, եթե նկատի ունենանք այն, որ Թուրքիայի համար Թաթարստանը դիտվում է Ռուսաստանում այսպես ասած թյուրքաան տարրի կենտրոն։ Դրա պատճառով է թերեւս, որ Կրեմլը ծրագրեց այնպես, որ Ֆիդանի այցի ընթացքում Պուտինը լիներ Կազանում, գուցե ակնարկի իմաստով, թե ով է իրականում այնտեղ տանտերը։
Հիշեցնեմ, որ մի քանի տարի առաջ Անկարայում Թաթարստանի նախագահին ընդունել էին այնպես, կարծես անկախ պետության ղեկավարի»։

Turkey seeks exit from Russian S-400 deal as it reengages U.S., analyst says
Turkey appears to be seeking a way out of its acquisition of Russia's S-400 air defense system as it works to restore defense ties with the United States and NATO, although Moscow is likely to demand significant concessions in return, Armenian political analyst Hakob Badalyan said.
In a social media post on Friday, Badalyan commented on Turkish media reports that Ankara may transfer its Russian-made S-400 air defense systems to a Middle Eastern country, with Qatar or the United Arab Emirates mentioned as possible destinations. The reports have not been officially denied by Turkish authorities.
Badalyan argued that any such transfer would require Russia's approval. He suggested that Turkish Foreign Minister Hakan Fidan's two-day visit to Russia ahead of the NATO summit, during which he also met President Vladimir Putin, was likely aimed in part at securing Moscow's consent.
Turkey's purchase of the S-400 system from Russia prompted U.S. sanctions under the Countering America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA) and led Washington to remove Ankara from the F-35 fighter jet program.
According to Badalyan, Turkey is now seeking to normalize defense relations with Washington by relinquishing the Russian air defense system in exchange for renewed cooperation on military programs.
He said the sequence reflects a broader pattern in Turkish foreign policy.
"About a decade ago, Turkey extracted important concessions from Russia by purchasing the S-400s and, perhaps, signaling a willingness to challenge NATO," Badalyan wrote. "Now it is moving away from those systems and reaching an understanding with the United States and NATO after obtaining what it wanted from Moscow."
Kremlin spokesman Dmitry Peskov has confirmed that Russia and Turkey are discussing the future of the S-400 systems, describing the matter as "very sensitive."
Badalyan said Moscow is likely to demand a substantial price for allowing Ankara to dispose of the systems. While Turkey may appear to have successfully shifted from cooperation with Russia back toward Washington and Europe, he argued that Ankara could ultimately find itself constrained by the complexity of the current geopolitical environment.
He also pointed to the circumstances surrounding Fidan's visit, noting that after traveling to Moscow, the Turkish foreign minister continued to Kazan, where he met Putin.
Badalyan suggested the location carried symbolic significance. Tatarstan has long been viewed by Turkey as a center of the Turkic world within Russia, and he argued that the Kremlin may have intended to underscore Moscow's authority by arranging the meeting there.
He recalled that several years ago, Turkey hosted the head of Russia's Republic of Tatarstan with honors that, in his view, resembled those accorded to the leader of an independent state.